Polacy piją coraz więcej – wynika z raportu opublikowanego przez „Lancet”. Tymczasem w niektórych krajach Europy widać odwrotny trend – spożycie alkoholu zaczęło się zmniejszać w Wielkiej Brytanii.
Dziś mieszkańcy Ziemi konsumują ponad 35,7 miliarda litrów czystego alkoholu rocznie. Jeszcze w 1990 r. każdy dorosły mieszkaniec naszej planety średnio wypijał go rocznie 5,9 litra, ale w 2017 r. już 6,5 litra (360 ml piwa na dzień). A według szacunków naukowców w 2030 r. ta ilość prawdopodobnie wzrośnie do 7,6 litra (410 ml piwa).
Takie są główne wnioski autorów międzynarodowego raportu opublikowanego w magazynie „Lancet”. Pisze Wojciech Moskal.
Żelazo to jeden z tych pierwiastków, bez których człowiek nie mógłby funkcjonować.
Tak jest skonstruowana nasza fizjologia. Na żelazie opiera się transport tlenu w naszej krwi. Bez niego organizm by się udusił.
Ten pierwiastek znajduje się m.in. w hemoglobinie – barwniku krwinek czerwonych, ale wchodzi też w skład wielu enzymów i białek. Jest w mięśniach, szpiku kostnym, białkach krwi, enzymach oraz w osoczu.
Niedobór żelaza jest przyczyną niedokrwistości. Jej objawy to bladość skóry i warg, osłabienie procesów myślowych, siły mięśni, arytmia, zadyszka. Pisze: Margit Kossobudzka.
Mój nowotwór to choroba, która strzela na oślep.
To zrządzenie losu. Padło na mnie i już. Dlaczego los miałby omijać lekarzy, a szczególnie onkologów? – mówi prof. Jacek Jassem, onkolog. - Żadnego buntu we mnie nie ma. Buntowanie się byłoby nieracjonalne, bo mój nowotwór to choroba, która strzela na oślep. To zrządzenie losu, nie można się skarżyć na los. Padło na mnie i już. Dlaczego los miałby omijać lekarzy, a szczególnie onkologów? To dopiero byłoby niesprawiedliwe. Rozmawiała Judyta Watoła.
Tygodnik "Tylko Zdrowie" w piątek 17 maja w "Gazecie Wyborczej".
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze