Co zawdzięczamy naszym byłym partnerom? Czytaj w sobotę 22 grudnia w "Wysokich Obcasach".

Czemu miłość sprzed lat wydaje się taka atrakcyjna? Bo była otwarta, romantyczna, niedokończona. Bo sami sobie się podobamy w tym wyobrażeniu – bo miłość w tym wspomnieniu i my w niej jesteśmy piękni.

- Człowiek dojrzewa do pewnych rzeczy w aktualnym związku dzięki niepowtarzalnym konfiguracjom różnych zaangażowań, miłości, miłostek, flirtów, przyjaźni erotycznych, wszystkich tych sytuacji z przeszłości, które przeżywaliśmy i które kształtowały naszą wrażliwość, seksualność. To wszystko tworzy naszą tożsamość.
W takim rozumieniu moglibyśmy być nawet wdzięczni byłym naszych partnerów, partnerek, że w jakimś stopniu brali udział w formowaniu tej osoby, którą pokochaliśmy i z którą chcemy żyć - mówi Alicja Długołęcka w rozmowie z Moniką Tutak-Goll. Odpowiada także na pytania, czy da się przyjaźnić z byłymi i dlaczego czasem takie przyjaźnie bywają toksyczne.

W numerze także:
Daria Mejnartowicz. O czym marzy dziewczynka
Wstyd jest emocją, która towarzyszy jej przez całe dzieciństwo i później, aż do mniej więcej 30. roku życia. Teraz, po wielu latach pracy nad sobą, jest już kimś zupełnie innym. Pomaga dzieciom, w Polsce, ale głównie dziewczynkom w Azji i Afryce. Widzi w nich siebie - bite, porzucone dziecko. Jej historię opisuje Paulina Reiter.

Odkryte
Zdjęcia rozpuszczonych włosów, umięśnione brzuszki z treningów fitness. Z kont Iranek na Instagramie możemy dowiedzieć się więcej o sytuacji społeczno-politycznej ich kraju niż z prasy i telewizji.
Z Aleksandrą Chrobak, autorką książki „Fashionistki”, rozmawia Paula Szewczyk.

Motylki z hashimoto
Zasypiałam za kierownicą samochodu, w trakcie gotowania zupy, w pracy. Tłumaczyłam sobie, że jestem leniwa, że straciłam kondycję, że za dużo mam na głowie. Jak sobie radzić z chorą tarczycą pisze Monika Redzisz.

Czy mój pies będzie ze mną w niebie?
Zwierzętom, których smutny koniec zobaczyłem, już nie pomogę, ale mogę pomóc następnym, nie płacąc komuś za to, by je dla mnie wyhodował, zabił i przyrządził.
Z Szymonem Hołownią, autorem książki „Boskie zwierzęta”, rozmawia Dorota Wodecka.

Ulubione kosmetyki Krystyny Kofty
Choroba nowotworowa wyzwoliła we mnie potrzebę zadbania o ciało. Ćwiczę, chodzę na masaże, badam się, nawilżam skórę.
Z Krystyną Koftą, pisarką, plastyczką, felietonistką, rozmawia Monika Kucel/Element Żeński.

LOL
Całe to wydarzenie jest krótkie. Dwa mięśnie idą w ruch i uśmiech gotowy. O tym dlaczego ludzie się uśmiechają, pisze Margit Kossobudzka.

Obiad Nobla wart
W ramach akcji pomocowej José Andrés wydał ponad trzy miliony posiłków ofiarom huraganu w Portoryko. Został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Jego historię opisuje Małgosia Minta.

Tygodnik "Wysokie Obcasy" w sobotę 22 grudnia razem z "Gazetą Wyborczą" i magazynem "The Wall Street Journal.".

Komentarze