Przepisy emerytalne zmieniają się w Polsce średnio co pół roku. Jak się w tym wszystkim połapać? Niekiedy nawet sami urzędnicy ZUS mają z tym problem, a co dopiero zwykły obywatel.

"Nie ma dnia, aby emeryci albo osoby dopiero wybierające się na świadczenie nie dzwonili do nas, nie wysyłali listów i maili z pytaniami: kiedy najlepiej odejść na emeryturę, jak przeliczyć i podwyższyć świadczenie, czy wciąż obowiązują przepisy o wcześniejszych emeryturach"- pisze we wstępie dodatku Leszek Kostrzewski, dziennikarz "Wyborczej". I dodaje: "Mam nadzieję, że nasz poradnik choć trochę wyjaśni Państwu zawiłości związane z polskim systemem emerytalnym. I pomoże w podjęciu decyzji o swojej przyszłości. Tak aby nie stracić. Ani złotówki."

W poradniku znajdą się wskazówki, kiedy najlepiej przejść na emeryturę i dlaczego nie należy tego robić w czerwcu. Napiszemy też o tym, jak starać się o ponowne przeliczenie świadczenia, aby nie dostawać zaniżonej emerytury. Poruszymy także temat emerytur dla matek - jakie warunki musi spełnić kobieta aby otrzymać takie świadczenie?

Ponadto w dodatku znajdą się jeszcze następujące tematy:

  • Emerytury nauczycielskie i mundurowe
  • Dla kogo świadczenie przedemerytalne?
  • Komu należy się pomostówka?
  • Nowe dodatki dla kombatantów
  • Ustawa dezubekizacyjna. Jak funkcjonariusze pokrzywdzeni przez ustawę mogą starać się o przywrócenie poprzedniej wysokości świadczenia?
  • Zmiany w rentach. Czy wzrośnie renta socjalna? Jak zmienią się zasady przyznawania rent inwalidzkich?

Poradnik "Twoja emerytura" w czwartek 11 października z "Wyborczą".

Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem