W najnowszym numerze:
CYKL AFRYKAŃSKI:
------------------------------------
Telemedycyna ratuje życie
Pierwszym krokiem do dobrobytu w każdym kraju jest dostęp do dobrej opieki zdrowotnej. Ghana wie, jak ją zapewnić.
Podczas treningu opanowuję 90 proc. słownika
Od kiedy w 2015 r. Wellington Jighere jako pierwszy Afrykańczyk wygrał Mistrzostwa Świata w Scrabble, w swoim kraju jest supergwiazdą. W Nigerii Scrabble to nie tylko gra, ale prestiżowy sport.
Czekolada z Ghany powinna być towarem luksusowym!
Ghana jest drugim co do wielkości producentem kakao na świecie, jednak do tej pory nie było tam czekolady wysokiej jakości. Dwie siostry postanowiły to zmienić.
Tylko Afryka może sobie pomóc
By zatrzymać niechcianą imigrację, europejscy politycy chcą zlikwidować jej przyczyny w Afryce. Ale czy uda im się to osiągnąć w dającej się przewidzieć przyszłości?
„Terminator” i inne nadzieje Afryki
Na południu kontynentu widać zmiany: nowi przywódcy demonstrują skromność i walczą z korupcją. Tę nową jakość afrykańskiej polityki najlepiej widać na przykładzie Angoli.
Dzięki hydroponice uprawy są możliwe na Saharze!
Dzięki hydroponice algierskie rodziny karmią kozy paszami z roślin wyhodowanych zaledwie w tydzień, bezglebowo, w pojemnikach z pożywką wodną.
--------------------------------
Rap imperium
Hip-hop odniósł największy sukces komercyjny ze wszystkich gatunków muzycznych w XXI w., żaden inny nie wcielił w życie zasad kapitalizmu tak dobrze. I nic dziwnego, że wkrótce będziemy mieli pierwszego rapera miliardera.
„Hollywood przez te wszystkie lata zawsze opowiadało nam kłamstwa”
Legenda afroamerykańskiego kina reżyser Spike Lee stworzył satyrę o Ku Klux Klanie. Rozmowa o rasizmie, sukcesie „Czarnej Pantery” i spotkaniu z wrogiem.
Kultura w Gazie legła w gruzach
Góra gruzu stała się mauzoleum. Dwa tygodnie po zniszczeniu przez lotnictwo izraelskie ośrodka kultury al-Mishal starzy i młodzi Palestyńczycy wciąż przychodzą tu, aby pomodlić się u stóp budynku obróconego w perzynę. Młodzi artyści organizują tu spektakle, a ruiny, których wywiezienie zostało odłożone na bliżej nieokreśloną przyszłość, pokrywają się kolorowymi graffiti.
Dotyk koloru odmienia życie w Mumbaju
Tysiące ochotników zmieniają skrzyżowania zapuszczonych dzielnic metropolii w wielobarwne obrazy i wciągają mieszkańców w ulepszanie oraz pielęgnowanie miejskiej przestrzeni.
Nie wchodź tam! Tam czyha tygrys!
W starożytnych Chinach seksualność była tak wszechobecna, że wywodzi się z niej 160 chińskich liter. Potem nastąpiły tysiąclecia pruderii. Dziś Państwo Środka na nowo odkrywa seksualność.
Wyboista droga Asii Argento
Nieokiełznana, silna, kontrowersyjna, odważna, niestabilna... Wizerunek włoskiej aktorki i reżyserki jest trudny do uchwycenia. To główna postać ruchu #MeToo, która znalazła się teraz w ogniu oskarżeń o napaść seksualną.
Człowiek, który negocjuje z porywaczami
Każdego dnia w Meksyku sześć osób porywanych jest dla okupu. Rodziny ofiar, które nie chcą być zdane na łaskę brutalnych porywaczy, wynajmują specjalnego pośrednika. Negocjator zna wszystkie strategie działania przestępców.
Miejsce kolumbijskich partyzantów zajmują kartele
Liczba zabójstw gwałtownie wzrosła, gdy region będący niegdyś bazą kolumbijskich partyzantów z FARC stał się obszarem, na którym trwają walki o kontrolę nad uprawami kokainy.
Spóźnieni na autonomiczną rewolucję
Amerykański przemysł samochodowy przez lata ignorował potencjał drzemiący w autonomicznych pojazdach, podczas gdy firmy technologiczne parły nieprzerwanie do przodu. Teraz Detroit rozpędza się, by nadrobić zaległości.
Włoskie jeziora dostają gorączki
Wzrost temperatur jest głównym zagrożeniem dla włoskich jezior. Ale to nie koniec problemów. Ryzyko wiąże się również z eutrofizacją i obecnością obcych mięczaków, przede wszystkim chińskich małży.
--------------------------------
Magazyn "Więcej świata" we wtorek 25 września razem z "Gazetą Wyborczą"
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze