Nina Sankari opowiada o feminizmie, ateizmie i świeckości państwa. W najnowszym numerze przeczytasz również o autyzmie wśród dziewczynek, opowieści matek niepełnosprawnych dzieci, feministkach z Meksyku oraz o śniadaniu w Vanie.

Bohaterką okładki najbliższego wydania "Wysokich Obcasów" jest Nina Sankari, wiceprezeska Fundacji im. Kazimierza Łyszczyńskiego, feministka i ateistka. W rozmowie z Pauliną Reiter opowiada o tym, że Polska jest w istocie państwem wyznaniowym. Wychodząc od zapisów konstytucji i konkordatu Sankari pokazuje, że domaganie się respektowania praw osób o innym wyznaniu niż katolickie oraz ateistów często tak naprawdę nie ma oparcia w polskim prawie.
W konstytucji brakuje zapisów o świeckości państwa, a zgadzając się na konkordat w obecnie obowiązującej formie Polska dopuściła do tego, że jedno wyznanie - rzymskokatolickie - jest bardziej uprzywilejowane od pozostałych.

W numerze także:

  • Zgubione dziewczynki. Pogląd, że chłopcy znacznie częściej chorują na autyzm może być błędny. Badania pokazują, że dziewczynki lepiej się maskują i przez to łatwiej wymykają kryteriom diagnostycznym. O autyzmie kobiet pisze Irena Cieślińska.

  • Ocenzurowany album rodzinny. Jacqueline Livingston zostaje oskarżona o rozpowszechnianie pornografii dziecięcej, po tym, gdy pokazuje na wystawach nagie zdjęcia swojego syna. Gdy dwadzieścia kilka lat później przeczyta mail od kuratorki, która będzie chciała zorganizować jej wystawę w Polsce, uzna, że ma do czynienia z prowokacją FBI.

  • Wilczyce. Społeczeństwo wymaga od nich, by były pokornymi opiekunkami, które bez słowa skargi będą zajmowały się swoimi niepełnosprawnymi dziećmi. Z Jackiem Hołubem, autorem książki „Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci”, rozmawia Mike Urbaniak.

  • Feministki z kraju nietoperzy. Historia kobiet z Zinacantán w Meksyku, które stworzyły spółdzielnię rękodzieła i wspierają się w walce o równe prawa oraz dostęp do edukacji dla swoich córek.

  • Śniadanie zamiast etatu. Z Martą Greber, autorką kulinarno-podróżniczego bloga „What Should I Eat for Breakfast Today?”, rozmawiają Ada Petriczko i Karol Kotarski.

  • Po ile dziś feministki? O wystawie sztuki feministycznej w Desie Unicum w Warszawie.

  • Kobiety do władzy. Portret Agnieszki Odachowskiej, kandydatki na burmistrzynię Pyrzyc.

Tygodnik "Wysokie Obcasy" w sobotę 8 września z "Gazetą Wyborczą"

Komentarze
Czy Polska jest państwem wyznaniowym? ALEŻ OCZYWIŚCIE.
Szczególnie szkoła gdzie Kościół za pieniądze Państwa wychowuje nam "nowego-Polaka".

Katola, homofoba, kołtuna, antysemitę.
już oceniałe(a)ś
1
0