My, nacjonalistki
Reportaż Magdy Ruty
Wszechpolki jeżdżą do parku wycinać akację, bo jest gatunkiem obcym, zagraża rodzimym
Maria Pilarczyk studiuje biologię, jest założycielką Obozu Narodowo-Radykalnego w Koninie, była wicekoordynatorką obozu na Wielkopolskę.
Teraz mieszka na warszawskiej Woli, tworzy Pracę Polską: korepetycje dla uczniów, których nie stać na płatne lekcje, treningi sztuki walki dla kobiet, porady prawne, kampanie informacyjne o zagrożeniu smogiem, o polityce. Jest ekolożką, feministką, ale największą dla niej wartością, jak mówi, jest nacjonalizm.
– To moje ręce – pokazuje zdjęcie przybrudzonych dłoni po plakatowaniu murów „USA wspiera żydowskie roszczenia w Polsce”.
„ Czcijmy naturę”
Ubrana w srebrną spódnicę do kostek i trzewiki. Piękna brunetka o niebieskich oczach. Gdy przychodzę na spotkanie w kawiarni, pyta pierwsza:
– Jak się odnosisz do zaostrzenia prawa aborcyjnego i do jego liberalizacji?
Potem mówi:
– Najtrudniej wyobrazić sobie, że znalazło się w którejś z tych drastycznych sytuacji. To dlatego kompromis aborcyjny jest czymś optymalnym. Wbrew pozorom w organizacjach nacjonalistycznych jest bardzo dużo kobiet, które popierają dopuszczalność aborcji w tych trzech przypadkach – gwałt, zagrożenie życia matki i groźba trwałego uszkodzenia płodu lub ciężkiej choroby.
Za dużo mówimy o wyjątkach. Organizacje pro-life wykorzystują najbardziej drastyczne obrazy martwych płodów, ale i wizerunek kobiety, która umiera, bo nie mogła dokonać aborcji, też jest graniem na emocjach.
A ruchy nacjonalistyczne nie są tylko antylewicowe. Przeciwstawiają się też prawicy, wypełniają te zadania na rzecz narodu, które rząd zaniedbuje. Dlaczego każdy z rządów wspiera przedsiębiorców i zaniedbuje najbiedniejszych? Takie 500+ to propaganda. Pomaga, ale skuteczniej byłoby zadbać o przedszkola i żłobki czy służbę zdrowia. Jednak na ludzką wyobraźnię lepiej działają pieniądze niż inwestycje społeczne.
Cały reportaż znajdziesz w poniedziałek 5 marca w "Dużym Formacie", tygodniku reporterskim "Gazety Wyborczej".
Poza tym w "Dużym Formacie" przeczytasz m.in. o emigracji wśród osób pochodzenia żydowskiego, o gorączce polskiej nocy i o mafioso w jedwabnej koszuli.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze