Nie musisz być kimś niezwykłym, żeby pomagać innym, nawet w najgorszych czasach. I nie musisz strzelać do wrogów. Najtrudniejsze bywa czasem ciche codzienne bohaterstwo.

Po premierze „Światełka" w Amsterdamie (17 kwietnia br.) Tony Phelan, reżyser, scenarzysta i producent serialu, opowiadał dziennikarzom, jak odwiedzał miejsca związane z Anne Frank.

– Byłem na Merwedeplein, placu, przy którym mieszkali Frankowie. Przyszedłem tam z lokalną historyczką. W pewnej chwili złapała mnie za ramię, bo zobaczyła staruszkę pchającą wózek z zakupami: „Musisz się z nią spotkać. To szkolna koleżanka Anne". Zapytałem więc, jaka naprawdę była autorka „Dziennika". „Była jak wrzód na dupie. Zawsze miała poprawną odpowiedź na wszystko" – odparła starsza pani.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Ciekawe. Chętnie obejrzę.
    Swoją drogą bardzo nam potrzeba, jako społeczeństwu, wzorów odwagi cywilnej. W Polsce niewielu ją ma.
    @eolo
    Holandia jak i Polska też nie ma się czym chwalić. Wzorów odwagi cywilnej bardzo nam potrzeba.
    już oceniałe(a)ś
    9
    0
    Jest kilka książek o osobach pomagających rodzinie Franków w czasie okupacji. Między innymi doskonała książka Rosemary Sullivan ”Kto zdradził Anne Frank”, „Anne Frank i jej towarzysze” Bendy-Beckmann. Po angielsku i niemiecku jeszcze większy wybór.
    już oceniałe(a)ś
    31
    0
    Slyszelismy o Anne Frank ale malo kto slyszal w Polsce o Dawidzie Rubinowiczu, chlopcu spod Kielc, rowniez malym pamietnikarzu. Zostal zamordowany w roku 1942, w wieku 15 lat. Jego pamietnik ukazal sie w przekladach na inne jezyki ale polska wersja jest malo znana... Moze nie byl tak elokwentny jak Anne ale szkoda, ze niewielu o nim pamieta.
    @stroinsk
    Ja pamiętam. Ukazał sie wkrótce po wydaniu Dziennika Anny Frank
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Nie opowiadał nam nikt?
    Bo nikt z was tym się nie interesował.
    1995, film z udziałem Miep Gies.
    2009, książka napisana przez Miep Gies.
    już oceniałe(a)ś
    14
    0
    gdyby nie rodak Anne Frank , z pewnoscia by przezyla
    już oceniałe(a)ś
    3
    1
    Powley jest świetną aktorką
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    ?
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    Troszkę wina wypiłem. Więc wracałem i wracałem, ale chyba przegapiłem. Na pewno Panowie Redaktorowie Kłos i Rakowski wspomnieli o Edith i Margot, tylko przegapiłem. Dlatego nie jestem pewien, czy to siostry Anny?
    @zsfb
    Margot to siostra, a Edith jest ich mamą.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    @zsfb

    Albo inaczej rozumiesz słowo "troszkę", albo masz potwornie słabą głowę, albo po prostu problem z czytaniem tekstow dłuższych niż akapit, dlatego wysmażyłeś ten komentarz, choć w tekście jest bardzo jasno napisane kim były Edith i Margot.

    I mam nadzieję, że tego jednego plusa dałeś po prostu sam sobie :-D
    już oceniałe(a)ś
    1
    0