Nawiązania do XVII-wiecznego symbolizmu i poematu o szatanie Miltona oraz natchnionej twórczości Williama Blake'a. Wartości oświeceniowe w XIX-wiecznej rzeczywistości epoki parowej i mody z lat 40. XX w. "Mroczne materie" to udana ekranizacja eklektycznej baśni Philipa Pullmana.

"Mroczne materie"

serial fantasy, Wielka Brytania 2019, twórcy: Philip Pullman, Jack Thorne, wyk. Dafne Keen, Ruth Wilson, James McAvoy, Lin-Manuel Miranda
8 odcinków dostępnych w HBO GO

Adam i Ewa w miłosnym uścisku, otoczeni wieńcem z gałęzi drzewa poznania dobra i zła. Nad nimi szatan. Uskrzydlony i anielsko piękny, spleciony czule z wężem, swoim drugim obliczem.

Na jego twarzy nie widać grzechu ani zepsucia, dostrzec można raczej smutne zamyślenie i obrazoburcze zatarcie granicy między tym, co niebiańskie, a tym, co piekielne. Rysunek autorstwa Williama Blake'a, ilustrujący "Raj utracony", czyli XVII-wieczny poemat epicki Johna Miltona, do dzisiaj hipnotyzuje. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Powieści fantasy nikt nie jest w stanie zekranizować bo to co najważniejsze dzieje sie w wyobraźni czytelnika.Jednak warto probowac co pokazuje Władca pierscieni. A Mroczne materie polecam mimo wszystko.
    @kurzyk14
    Jeśli dało się naprawdę dobrze zekranizować "Pieśni ognia i lodu" i "Czarownice z Eastwick" i "Pottera" i "Gwiezdny pył" - to dlaczego nie Wiedźmina? Da się. Tylko trzeba wiedzieć jak.
    już oceniałe(a)ś
    6
    1
    Jędraszewski, Grocholewski, Dec i cała reszta pasibrzuchów darmozjadów obrońców pedofilów z episkopatu!!! Dlaczego jeszcze nie ma komentarza o niszczeniu matki naszej kościoła, okultyzmie, deprawowaniu niewinnych, cywilizacji śmierci itp. przed czym obronić może tylko seks z księdzem
    już oceniałe(a)ś
    19
    2
    Czytałem wszystkie tomy. Im dalej tym mroczniej. Na razie ten serial to powielenie Złotego kompasu. Zobaczymy co potem bo potem jest dopiero jazda.
    już oceniałe(a)ś
    11
    0
    Pani Kalino! Ja panią BARDZO proszę o zrecenzowanie Wiedźmina!
    Czytając pani recenzję z Mrocznych Materii widzę przed oczami serial Netflixa i wszystkie błędy jego realizatorów. Całe fragmenty można wręcz bezpośrednio przenieść do recenzji Wiedźmina i będą doskonale pasowały. Na przykład:
    "- Wymyślenie tego świata i tej opowieści zajęło mi siedem lat - wspomina 73-letni pisarz pracę nad opus magnum w wywiadzie promującym ekranizację BBC i HBO. - Dlatego nie jestem w stanie streścić jej sensu w kilku zdaniach."
    To samo mógłby powiedzieć Sapkowski dodając jeszcze ogromną pracę nad mitologią i "potworologią" europejską.
    Albo to: "Jego wysokobudżetowa ekranizacja pierwszego tomu wyglądała co prawda widowiskowo i skrzyła się blaskiem gwiazdorskiej obsady (Nicole Kidman, Daniel Craig, Eva Green), ale przypominała trochę dziecko odcięte od swojego dajmona (zwierzęcia towarzyszącego, uosabiającego ludzką duszę). Czyli była bezdusznym, pozbawionym charakteru produktem, z którego usunięto wszystko to, co niewygodne."
    DOKŁADNIE to samo da się powiedzieć o realizacji Wiedźmina. Z powieści Sapkowskiego wzięto tylko warstwę przygodową (a i to BARDZO nieudolnie) a cała filozofia, przesłanie poszło down the drain.
    Itd...
    @willie1950
    Eva Green jako Yennefer. To by było moje marzenie. Ale wtedy faktycznie Craig musiałby grać Geralta, bo Cavill to dla niej za młody chłopczyk.
    już oceniałe(a)ś
    9
    0
    wow, nie wiedziałam że to takie hardcore! aż obejrzę!
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    Książka, zwłaszcza drugi tom mam silne wrażenie, nie jest heretycka. Jej przesłanie, mam wrażenie było głęboko antyreligijne, bo chyba nawet nie antychrześcijańskie. To raczeh gigantyczna rzadkość w literaturze dla młodzieży. I chyba warto o tym wprost napisać.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Kolejny atak na Kościół i wiarę.
    @ateistazkrakowa
    ale na anglikanizm panie z Krakowa nie na synagogę szatana to znaczy Watykan....
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    Oglądałem całość. Po początkowej fascynacji (lubię sci fi, światy alternatywne itp) z odcinka na odcinek byłem coraz bardziej zdegustowany. Pominę nieco nachalną retorykę anty-chrześcijańską (zakładam, że taka jest wymowa książki - nie czytałem), ale coraz bardziej "sztuczne" dialogi, błędy logiczne, itp. dają dość irytujące wrażenie sztuczności i skutecznie psują przyjemność z oglądania. Coraz bardziej miałem wrażenie oglądania produkcji klasy "B" czy "C" ... Nie jestem przekonany czy wrócę do tego serialu jeśli pojawi się sezon "2", i na pewno nie mogę tego serialu polecić.
    już oceniałe(a)ś
    1
    10