Przejrzeliśmy program TV na sobotę 1 czerwca i wybraliśmy najciekawsze propozycje. Polecamy dokument o Bohdanie Butence, "Grę tajemnic" z Benedictem Cumberbatchem i "Pluton" Olivera Stone'a.

"Butenko Pinxit", 22:00, Planete+
film dokumentalny, Polska 2018, reż. Sławomir W. Malinowski

Wypisz wymaluj – nomen omen – definicja stylu Bohdana Butenki. Nie przez przypadek „Chłopaka na opak” ilustrował właśnie on. Zresztą, trzeba by bardzo się postarać, żeby znaleźć książkę dla młodzieży ze szczęśliwszych lat dawnych, kiedy nie działały komputery, a działała wyobraźnia, której nie ozdabiałyby jego rysunki.

– Jedną z cech ilustracji Butenki jest pozornie bardzo prosty rysunek. Taki, który kojarzy się z bazgrołami w zeszycie szkolnym, rysowaniem kredą po chodniku, kawałkiem węgla po murze. Albo kredą po tablicy, jak nauczyciel wychodzi w czasie przerwy – opisuje w filmie „Butenko pinxit” ten styl Anita Wincencjusz -Patyna, prodziekan Wydziału Malarstwa i Rzeźby wrocławskiej ASP.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    "Pluton" powinni oglądnąć wszyscy wyznawcy Antoniego i jego pomysłów na "pisowskie bojówki". Może zrozumieją to, że wojna to żadna zabawa i ginie się prawdziwie w imię chorych ideałów polityków, dla których życie ludzkie, to tylko numery statystyczne.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Turing nie "złamał kodu Enigmy". Złamali go jeszcze przed wybuchem 2 wojny polscy kryptolodzy, Rejewski, Różycki, Zygalski oraz pozostali pracownicy Biura Szyfrów. Przekazali wszystko na tacy zaszokowanym Anglikom. Po wybuchu wojny, kiedy Niemcy komplikowali szyfrowanie, Anglicy nie mogli sobie poradzić. Dlatego zwrócili się do Polaków o płachty Zygalskiego. Oczywiście Turing był wybitnym matematykiem i kryptologiem, ale rozszyfrowanie Enigmy to dzieło w 100% polskie.
    @biskup 2
    no i nie masz racji. Żadne 100% polskie. Polacy zapoczątkowali te prace dali ich wyniki na talerzu, ale to Anglicy mieli środki na kontynuowanie rozpracowywania Enigmy, a Turing udoskonalił bombę Rejewskiego. Bletchley Park to nie była manufaktura, tylko doskonale działajaca fabryka szyfrów.
    Chwała naszym, ale nie wyłącznie.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0