Olivia Hussey (Julia) i Leonard Whiting (Romeo) udzielali pierwszego wywiadu, trzymając się za ręce. Mieli kilkanaście lat i rozkochali w sobie wszystkich. A zanim boski Leo wkroczył na "Titanica" z Kate Winslet, rozkochał w sobie miliony nastolatek rolą Romea. Teraz dwie najlepsze adaptacje "Romeo i Julii" będzie można zobaczyć w telewizji.

Ponurą zgodę ranek ten skojarzył
Słońce się z żalu w chmur zasłonę tuli
Smutniejszej bowiem los jeszcze nie zdarzył
Jak ta historia Romea i Julii*

William Szekspir napisał te słowa w dramacie z 1597 roku. I nie mylił się, bo już od 422 lat ludzie ronią łzy nad tragedią młodych kochanków, rozdzielonych przez nienawiść skłóconych rodów. Kino sięgało po nią wielokrotnie, ale to dwóch twórców w adaptacjach "Romea i Julii" otarło się o geniusz. 

Romeo z pistoletem

"Romeo i Julia"
melodramat, USA 1996, reż. Baz Luhrmann,
wyk. Leonardo DiCaprio, Claire Danes, Harold Perrineau, John Leguizamo
21.03, czwartek, 20:10, ALE KINO+

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Oglądałam film Zeffireliego , kiedy byłam w liceum, dawno temu; i do dziś pamiętam emocje podczas seansu i to przedziwne pragnienie przeżycia takiego miłosnego uniesienia, choć wtedy o miłości nic nie wiedziałam; to jeden z najpiękniejszych filmów, które obejrzałam w moim długim życiu.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0