W wyniku niespotykanie gwałtownych ulew w Hiszpanii życie straciło ponad 200 osób. To najpoważniejsza od dziesięcioleci powódź w tym kraju. We wrześniu fala powodziowa zdewastowała wiele miejscowości w południowej Polsce. Powodzie dotknęły też m.in. Słowenię, Austrię, Niemcy i Rumunię.
Według Europejskiej Agencji Środowiska 53 miliony ludzi, czyli 12 proc. Europejczyków mieszka na obszarach narażonych na powodzie rzeczne. W latach 2011-2021 liczba ta wrosła o prawie milion, co wskazuje na rosnącą presję. Jakie są koszty powodzi? I czy istnieją rozwiązania na poziomie europejskim, które pozwolą się przygotować na podobne katastrofy w przyszłości?
ZOBACZ WIDEO ARTE.TV:
Program przygotowała europejska platforma ARTE i udostępnia go w 9 językach w ramach partnerstwa medialnego EMOVE Hub. Jego koordynatorem jest ARTE, a w skład konsorcjum poza "Gazetą Wyborczą" wchodzą także: "El País" (ES), "Internazionale" (IT), "Ir", (LV), "Kathimerini" (GR), "Le Soir" (BE) i Telex (HU). Ich współpraca jest dofinansowana przez UE dzięki inicjatywie DG CNECT, która zachęca do tworzenia „Europejskich centrów medialnych" w ramach unijnych Działań Multimedialnych.
Opracowała Alicja Gardulska.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze