Europę Południową coraz częściej nękają susze. Czy zmiany klimatyczne przyniosą koniec turystycznego boomu w Grecji, Hiszpanii czy Włoszech? Zobacz wideo ARTE.TV
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
embed

Niskie opady i fale upałów to niebezpieczna kombinacja, która pogłębia skutki susz, które od lat dotykają region Morza Śródziemnego. Np. na Sycylii w ciągu ostatniego roku opady deszczu były znacznie poniżej 10-letniej średniej rocznej. Zasoby zbiorników w czerwcu były 45 proc. niższe niż w tym samym czasie w ubiegłym roku. Jedyne naturalne jezioro na wyspie, Jezioro Pergusa jest prawie całkowicie wyschnięte. 

Mimo to branża turystyczna wciąż kwitnie. Liczba przyjazdów w 2023 r. była wyższa niż w 2022 r. i oczekuje się, że trend wzrostowy utrzyma się w tym roku. 

Grecja nadal bije turystyczne rekordy, a wyspy Morza Egejskiego i Jońskiego są najczęściej odwiedzanymi regionami w Europie w przeliczeniu na jednego mieszkańca. I nie widać końca turystycznego boomu. W pierwszych pięciu miesiącach tego roku greckie dochody z turystyki wzrosły o 16 proc. Na 2024 r. prognozowana jest rekordowa liczba 33 milionów przyjazdów. 

Ale coraz więcej turystów potrzebuje coraz więcej wody. Na popularnej wyspie Santorini zużycie wody wzrosło ponad dwukrotnie od 2020 r. W Grecji w tym roku rezerwy wody osiągnęły niepokojąco niski poziom, o 25 proc. niższy niż w tym samym czasie w ub. roku. Masowa turystyka niezaprzeczalnie pogarsza sytuację. 

ZOBACZ WIDEO ARTE.TV:

Współpraca "Wyborczej" z francusko-niemiecką telewizją ARTE

Program przygotowała europejska platforma ARTE i udostępnia go w 9 językach w ramach partnerstwa medialnego EMOVE Hub. Jego koordynatorem jest ARTE, a w skład konsorcjum poza "Gazetą Wyborczą" wchodzą także: "El País" (ES), "Internazionale" (IT), "Ir", (LV), "Kathimerini" (GR), "Le Soir" (BE) i Telex (HU). Ich współpraca jest dofinansowana przez UE dzięki inicjatywie DG CNECT, która zachęca do tworzenia „Europejskich centrów medialnych" w ramach unijnych Działań Multimedialnych.

Opracowała Alicja Gardulska.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    "Czy susza położy kres turystyce?"

    Hahaha, coooo?! Jesteście naiwni czy co? Coś, cokolwiek ma położyć kres turystyce?! NIC nie położy kresu turystyce, zwłaszcza masowej. NIC. Ludzkość jest pazerna - zarówno turyści, jak i turystyczne miejscówki; linie lotnicze są pazerne; ludzkość jest głupia; ludzkość się rozmnaża i będzie jej więcej oraz ludzkość się bogaci - w związku z czym będzie jej podróżować coraz więcej.

    Żadna edukacja nic nie daje. Jeśli cokolwiek coś daje to dwie rzeczy: pandemie oraz zakazy.
    @ammma
    Dlatego gatunek ludzki powinien wyginać. Subito.
    już oceniałe(a)ś
    12
    2
    Bal ludzkości na Titanicu trwa...
    już oceniałe(a)ś
    29
    3
    I powinni placic 20 Euro za butelke wody.Wiekszosc ludzi to bezmozgowcy.Niestety!
    już oceniałe(a)ś
    20
    6
    Biedne Santorini...
    już oceniałe(a)ś
    8
    0
    dziadekzbielan: Turystykę zagraniczną wykończyły tanie linie lotnicze i najem krótkoterminowy lokali. Teraz wszędzie przewalają się tłumy hołoty.
    już oceniałe(a)ś
    7
    1
    Polecam dla odmiany Zanzibar. Byłem w tym roku w lipcu, czyli w ich porze zimowej. Temperatura powietrza 26-30stopni, a temperatura wody 26. Najliczniejszą grupą turystów są Francuzi i Polacy, więc wielu miejscowych nauczyło się w miarę dobrze naszego języka. Prawdziwa uśmiechnięta Afryka. Tylko ten 11 godzinny lot, masakra.
    @dar.
    Zawsze możesz najechać Ustkę. W 2 h .
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    @dar.
    Nie po to jadę na wakacje, żeby w polskie piekiełko włazić.

    W Grecji są całe turnusy dla Polaków tylko po polsku, może się wybierzesz? Przynajmniej nie spotkam cię gdzieś indziej...
    już oceniałe(a)ś
    5
    2