Zbliża się piąta edycja Rankingu Szkół Przyjaznych LGBT+. W środę poznamy wyniki ogólnopolskiego głosowania i dowiemy się, w której szkole wszyscy uczniowie mogą się czuć bezpiecznie.

W głosowaniu wzięło udział blisko 20 tys. uczniów z ponad 2 tys. szkół w całej Polsce. Od lutego 2023 r. mogli oceniać swoje placówki pod kątem panującej w nich atmosfery.

Wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych LGBT+ "Bezpieczna Szkoła" mają wykazać, czy w danej szkole wszyscy uczniowie mogą się czuć bezpiecznie i swobodnie. Czy są akceptowani? Czy szkoła jest otwarta na różnorodność? Czy nie boi się Tęczowych Piątków? Czy wpuści na studniówkę pary homoseksualne? Czy nauczyciele używają takich zaimków, o jakie poproszą młodzi ludzie? Czy troszczy się o dobrostan psychiczny swoich uczniów? Czy w szkole jest choć jedna osoba, do której można się zwrócić o pomoc? Czy w szkole panoszy się hejt, na który nikt nie reaguje? Jak inni uczniowie traktują swoich nieheteronormatywnych rówieśników? 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    u mnie w liceum jest to tak oczywiste, że uczniowie nie zgłaszają nikomu, czy przychodza z chłopakiem, czy dziewczyna. to ich impreza, ich sprawa, ich życie. kogo miałoby to obchodzić?
    @agata21120
    A to jak was wybory nie interesują to zobaczysz za rok czy ich obchodzi.
    już oceniałe(a)ś
    1
    2
    @agata21120
    tylko współczuć...
    już oceniałe(a)ś
    1
    7
    Jak na ironię, ten ranking to jedyny sposób, żeby wyłuskać w miarę (na ile to możliwe w kraju o tak żałosnym społeczeństwie) sensowne szkoły - nawet dla młodzieży heteroseksualnej.

    Inne rankingi to jakieś bzdury, koncentrujące się na tym, które szkoły stają na głowie, by przyjmować tylko najlepszych, nic dodać od siebie, a usuwać każdego "niewygodnego" ucznia (zwane także "rankingiem perspektyw", jak na ironię). A później wychodzi z nich durne, nieempatyczne i konformistyczne "społeczeństwo", przyuczone do niewychylania się i spełniania oczekiwań...

    Podsumowując - czekam z niecierpliwością.
    już oceniałe(a)ś
    6
    1
    Czegoś nie rozumiem - czy studniówka to nie jest impreza dla wszystkich uczniów danej szkoły? Bo w takim razie nie ma znaczenia kto z kim idzie - to są prywatne ustalenia wśród uczniów i nikt nie ma tu nic do gadania.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Córka w ultrakatolickiej szkole przyszła na studniówkę z koleżanką, którą wcześniej wywalono z tej szkoły. Taka demonstracja, żadna nie jest lesbijką. Słowem nikt się nie odezwał, i słusznie.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Ta, kategoryzujcie ludzi, wrzucajcie do szufladek, zapisujcie na listach - a później brudnych pisiorów o to oskarżajcie.
    już oceniałe(a)ś
    0
    3
    Proponuję ranking autobusów szkolnych przyjaznych uczniom LGBT+
    już oceniałe(a)ś
    2
    9
    Zabronić nie można ale robić listę to przesada.
    @Tytka
    Nie, to lewacka wizja świata w której to co głęboko nienormalne, ma stać się normą.
    już oceniałe(a)ś
    1
    4
    @Tytka
    Przesada, to pisaś komentarze, gdy nie masz kompletnie nic do powiedzenia. Idź w tym czasie zagraj w szachy, zbij konia, czy coś...
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    Oj, potrzebna konfederacja u władzy jak najszybciej. To trzeba zatrzymać.
    już oceniałe(a)ś
    2
    11