Obradują trzy senackie komisje ws. wyborów prezydenckich: samorządu terytorialnego i administracji państwowej, praw człowieka, praworządności i petycji oraz ustawodawcza. Oglądaj na żywo!
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Godz. 16.00. Trzy połączone komisje senackie ponownie wznowiły obrady. Zgłoszonych jest ponad 40 poprawek do sejmowej wersji ustawy o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego. Trwa głosowanie nad kolejnym senackimi poprawkami.

Godz. 14. Trzy senackie komisje wznowiły obrady.

Marszałek Grodzki: Dzisiejsze posiedzenie plenarne Senatu rozpocznie się po godz. 18.

Kiedy wybory prezydenckie? Ustawa jest teraz w Senacie

Rozpoczęło się posiedzenie Senatu. Senatorowie zajmą się m.in. ustawą o wyborach prezydenckich. Ustawa zakłada głosowanie metodą mieszaną: w lokalach oraz dla chętnych - korespondencyjnie. W posiedzeniu trzech senackich komisji uczestniczy także przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. Dziś po godz.18 zbierze się na posiedzeniu plenarnym Senat. Potem ustawa trafi ponownie do Sejmu. Jego posiedzenie zaplanowane jest na 3 czerwca.

Uchwała Państwowej Komisji Wyborczej opublikowana

Po trzech tygodniach zwłoki w Dzienniku Ustaw opublikowano dziś uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej dotyczącą braku możliwości przeprowadzenia głosowania 10 maja. Oznacza to, że zaczyna biec 14-dniowy termin na wyznaczenie daty wyborów.

Wybory prezydenckie 2020

Dziś w Senacie obradują trzy komisje: samorządu terytorialnego i administracji państwowej, praw człowieka, praworządności i petycji oraz ustawodawcza. W zeszłym tygodniu podczas obrad komisji wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica) zgłosiła poprawkę, zgodnie z którą ustawa miałaby wejść w życie 6 sierpnia. Takie vacatio legis powodowałoby, że wybory prezydenckie odbyłyby się już po zakończeniu kadencji prezydenta Andrzeja Dudy. Dziś (1 czerwca) poprawka  ta została wycofana.

26 maja marszałek Tomasz Grodzki poinformował o zwołaniu posiedzenia Senatu na poniedziałek, wtorek i środę (od 1 do 3 czerwca).

Senatorowie pracują nad sejmową uchwałą, której głównym założeniem jest organizacja wyborów prezydenckich 28 czerwca lub na początku lipca br.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    czy oni zwariowali? nawet pomijam fakt ze cala ta impreza jest kawnie nielegalna, nie ma prawa, ktore zezwala na wybory, a zmiana terminu na mniej niz 6miesiecy przed wyborami jest po prostu lamaniem tegoz prawa, ale nawet jesli. dzisiaj jest 1 czerwca, jak oni chca zorganizowac komisje wyborcze i wybory korespondencyjne do tego czasu? w usa mysla o wyborach korespondencyjnych prezydenta, ze wzgledu ma covid. tyle ze oni maja wybory w listopadzie..... i tak nie sa przekonani, ze zdaza to zorganizowac, a tu? w niespelna 3 tygodnie chca to zrobic??? po.jebalo ich zupelnie....
    @edek_zawsze
    *jawnie nielegalna
    już oceniałe(a)ś
    0
    0