Polska Żydówka. Ocalała z Holocaustu. Podczas spaceru po Warszawie Esther i jej syn opowiadają o przedwojennej żydowskiej Warszawie. - Świętojańska. Pamiętam wszystkie te nazwy ulic. Park Krasińskich. Ten ogród znajdował się w dzielnicy żydowskiej. Był ulubionym ogrodem moich rodziców. Przychodziłam tu jako dziecko - mówi Esther Pinskier.

Artykuł i wideo [classic] dostępne dla prenumeratorów.

Specjalnym przystankiem na ich warszawskiej trasie jest Pomnik Bohaterów Getta. Pinskierowie, matka i syn, przypominają, jak ważna dla Polaków i Żydów jest pamięć o powstaniu w getcie warszawskim. Esther Pinskier: Nie da się przywrócić przeszłości. Są tylko wspomnienia.

Esther Pinskier - polska Żydówka. Ocalała z Holocaustu. Była nastolatką,  gdy wybuchła druga wojna światowa. Jej rodzinie udało się uciec przed Zagładą, znajdując schronienie w Azji Środkowej. W 1946 roku Pinskierowie postanowili wrócić do Polski. To, co zapamiętała mała Esther, to kamienie w rękach Polaków na stacji kolejowej. - To było strasznie bolesne. To był przecież powrót do domu – wspominała w 2017 r. kobieta.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze