Wielu badaczy stawia diagnozę, że niepłodność to krytyczne wydarzenie życiowe, angażujące emocjonalnie i wywierające wpływ na funkcjonowanie psychologiczne osób nią dotkniętych - podkreśla Ewelina Gawlik-Libera, psycholog i psychoterapeutka w Klinice Medistica Ginekologia + Płodność.

Badaczka Margarete Sandelowski zwróciła uwagę na występowanie wśród kobiet tzw. domniemania płodności, czyli traktowania własnej płodności jako pewnej oczywistości. Cykle „jak w zegarku", brak zdiagnozowanych problemów ginekologicznych czy niepowodzeń prokreacyjnych w rodzinie są czynnikami subiektywnie potwierdzającymi własną płodność. Większość kobiet (i ich partnerów) rozpoczyna starania o dziecko z wiarą w sukces.

Niepłodność w przeżyciach kobiet

U kobiet w odpowiedzi na niepowodzenia pojawia się wiele, często silnych, uczuć. Charakterystyczne w procesie starań jest przeżywanie intensywnych emocji o przeciwnych biegunach. Ten „emocjonalny rollercoaster" spleciony jest ze specyfiką cyklu miesięcznego (którego początek to nadzieja, a zakończenie miesiączką – rozczarowanie), jak i kolejnymi etapami leczenia. Ta labilność może być dla pacjentek psychologicznie wyczerpującym doświadczeniem.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze