Radzę Panu ministrowi, by zapytał byłego ministra Czarnka, czy istotnie PAN milczy w sprawach publicznych.
Opinie publikowane w serwisie wyrażają poglądy osób piszących i nie zawsze muszą odzwierciedlać stanowiska całej redakcji

Prof. Andrzej Rychard jest socjologiem, członkiem korespondentem PAN, dyrektorem Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.

Pan minister Maciej Gdula w wywiadzie w "Gazecie Wyborczej" stawia tezę, jakoby Polska Akademia Nauk milczała w sprawach publicznych. To teza nieprawdziwa.

W ostatnich latach można wymienić wiele ekspertyz i stanowisk organów PAN właśnie w kwestiach publicznych. Choćby serię kilkudziesięciu ekspertyz zespołu ds. COVID-19 kierowanego przez Jerzego Duszyńskiego czy stanowiska zespołu Pawła Rowińskiego ds. klimatu.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    W poprzedniej kadencji Maciej Gdula był mało aktywnym posłem i dlatego w październikowych wyborach stracił mandat (przeskoczyła go startująca z drugiego miejsca Daria Gosek-Popiołek, regularnie angażująca się w sprawy Krakowa). Na osłodę został wiceministrem i pewnie nadal niezbyt się angażuje. Ten typ tak ma. Projekt ustawy napisał (to znaczy, podlegli mu urzędnicy napisali), ale już mu się nie chciało sprawdzić, jak jest. On się tym zapewne nie przejmuje, bo i tak żyje z wynajmu posiadanych lokali użytkowych.
    @pfg.
    I pisze czasem coś w Krytyce Politycznej.
    Maciej Gdula to typowy przedstawiciel kawiorowej lewicy.
    już oceniałe(a)ś
    23
    3
    @mirski23
    o kasę martwić się nie musi, bogaty z domu
    już oceniałe(a)ś
    5
    1
    @pfg.
    Problemem nie jest Gdula tylko to, że każda władza od co najmniej 20 lat nie ma pomysłu na PAN, a bojąc się ruszyć ten problem, spycha sprawę pod dywan, okresowo głodzi PAN w nadziei, że sam zdechnie, ale nic z tego nie wynika poza trwaniem.
    Powtórzę: rozmawiajmy nie o Gduli, a o miejscu PAN (instytutów i korporacji) w Polsce XXI wieku.
    już oceniałe(a)ś
    5
    1
    @kukunamuniu3
    Niestety problemem jak się okazuje JEST Gdula.
    Ponieważ nie umie zbliżyć się do postawienia kluczowych pytań, uzyskania kluczowych odpowiedzi i sformułowania kluczowych postulatów.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    PAN z powodow ktorych od lat nie potrafie ogarnac umyslem jest instytucja ktora kazda wladza od lat probuje głodzic albo likwidowac.

    Nieustajaco mnie szokuje ze zamiast proby zrobienia z PAN elitarnej naukowej instytucji, flagowego statku Polskiej nauki ciagle sie tylko miesza i obcina srodki.
    @pozytywny_pozytywista
    Jeszcze tylko dodam ze te wszystkie kroki sa zawsze motywowane jakimis niestworzonymi insynuacjami.
    już oceniałe(a)ś
    20
    0
    @pozytywny_pozytywista
    Powód jest prosty: jaką korzyść ma polskie społeczeństwo z utrzymywania instytutów PAN oraz korporacji PAN w ich obecnych formach?

    I pytanie do Ciebie: po co nam "elitarna naukowa instytucja"? Żeby sobie narodowe ego podbić? Nie lepiej włączyć instytuty PAN w struktury uczelni?
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    @kukunamuniu3
    A może odwrotnie? Prawdziwe kuku na muniu. Jeszcze zatęsknisz za elitaryzmem!
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @kukunamuniu3
    no nie wiem, zasadniczo sądziłem, że elitarna naukowa instytucja ma prowadzić elitarne naukowe badania, ale widać tkwiłem w mylnym błędzie ;-)
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Z przykrością należy zauważyć, iż obecne kierownictwo naszego ministerstwa, mieniące się rzekomo reprezentantem lewicowości, serwuje nauce i szkolnictwu wyższemu podobne rozwiązania organizacyjne, jakie doznawaliśmy w czasie ośmioletnich rządów prawicy nacjonalistyczno-katolickiej. A więc centralizacja i biurokratyzacja zarządzania, likwidacja autonomii i samorządności, i nade wszystko pasywność przejawiająca się m. in. w nierozliczeniu poprzedników. Wkrótce minie już rok od wyłonienia nowych władz i nic się nie dzieje, a jedynym pomysłami to podporządkowanie PAN ministerstwu i ograniczenie liczby uczelni. Takie ministerstwo nie jest nam potrzebne.
    @zatroskanaobywatelka
    A jakieś w ogóle jest nam potrzebne? Ministerstwo Nauki nie robi dokładnie nic, czego by nie robiły (i to lepiej) inne instytucje. Pieniądze dzielić może tylko NCN, ze stopniami naukowymi i akredytacją MN na szczęście nie ma nic do czynienia. 100% zbędny twór. Rozwiązać, fundusze przeznaczyć na dofinansowanie bibliotek uniwersyteckich i PAN.
    już oceniałe(a)ś
    9
    0
    Cały ten niezdrowy w założeniach i niechlujny w wykonaniu projekt ma jeden cel: trwale podporządkować czołową instytucję badawczą centrum władzy politycznej. Żeby już żaden Czarnek (a taki niechybnie nastanie) nie musiał trudzić się ręcznym sterowaniem.
    @Jael
    a co takiego ta czołowa instytucja badawcza wybadała?
    już oceniałe(a)ś
    2
    16
    selfik dwóch nieudaczników najlepszym komentarzem.....
    @janzizka1313
    Dramatem jest, że ministrem nauki został typ, który przez długie lata był dyrektorem oddziału Enei... Którym to dyrektorem zresztą nie został z uwagi na wyjątkowe kompetencje elektryczne, tylko po partyjnym rozdaniu.
    już oceniałe(a)ś
    8
    1
    Ministrowie kamienicznicy ;).
    już oceniałe(a)ś
    22
    3
    "Można jednak było mieć nadzieję, że za obecnej władzy będzie inaczej."

    Zbyt często tylko nadzieja pozostaje. Kto mądry odpowiedzieć, gdzie jest tego przyczyna, że jakość kadr rozczarowuje coraz bardziej.
    Jakby przez 8 lat nie robiono nic, aby mieć plan A, B i C na czas po wygranej. Fakt, że mało spodziewanej, ale kto w 1989 roku mógł Leszkowi Balcerowiczowi gwarantować, że jego zespół zawczasu planując postawienie gospodarki na nogi będzie miał pole do działania?
    już oceniałe(a)ś
    15
    0
    PAN straciło w moich wszystko z momentem podpisania DEKLARACJI WIARY W TEORIE ZAMACHU SMOLESNKIEGO.

    Tego im NIE zapomnę.

    W archiwum Gazety.pl znajdziecie NAZWISKA WSZYSTKICH TYCH, KTORZY PODPISTALI OWĄ DEKLARACJĘ.
    @chi_neng
    A prezes, prof. Michał Kleiber, nawet zrównywał fachowców od katastrof lotniczych z "ekspertami" Macierewicza postulując ich współpracę.
    już oceniałe(a)ś
    14
    1
    @lukasiklukasic
    Rozmawiałem z prof. Michałem Kleiberem. Prof. Kleiber nie wierzy w zamach, a kierunek w którym twe wszystkie sprawy zaszły uważa za fatalny.
    już oceniałe(a)ś
    2
    6
    @welarg2
    Przecież niż o zdrowych zmysłach nie wierzy w zamach a jednak są tacy, co to firmują.
    już oceniałe(a)ś
    12
    0
    @welarg2
    Kleiber zachowywał się i wypowiadał bardzo oportunistycznie. Nie zrobił nic, co mogłoby ten kierunek rozwoju sytuacji zmienić, a nawet zrobił całkiem sporo, żeby wpisać się w parówki i puszki po piwie.
    już oceniałe(a)ś
    12
    1
    @chi_neng
    Bzdura, Nigdy niczego takiego Kleiber nie podpisał i nigdy nie twierdził, że był jakiś zamach smoleński. Jesteś równie zaślepiona (tylko w drugą stronę) jak miłośnicy Macierewicza.
    już oceniałe(a)ś
    5
    5
    @chi_neng
    Poproszę o link lub tytuł tej deklaracji.

    A co do Kleibera, to tak jakby głosował, ale się nie cieszył
    "Zamach w Smoleńsku? Dziś nie ma żadnych przesłanek, by odpowiedzieć twierdząco, ale istnieje ileś faktów, które nakazują rozszerzenie myślenia o całej sprawie. Brak dalszych wyjaśnień katastrofy Tu-154 skazuje nas na dekady niepokoju - mówi Michał Kleiber, szef PAN w Kontrwywiadzie RMF FM. - Chciałbym uspokoić nastroje. Katastrofę smoleńską mógłby zbadać powołany przez prokuraturę zespół oparty o ekspertów z PAN, akademii technicznych i politechnik. W zespole takim widziałbym także specjalistów zagranicznych - dodaje." To słowa z 2012, kiedy było oczywiste, że zamachu nie było, a wszelkie ględzenie o "rozszerzeniu myślenia" to było włażenie w **** Macierewiczowi i prezesowi.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    @a.r.c.o
    Ja nie podałam ZADNEGO NAZWISKA; pisałam o członkach PAN.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @kukunamuniu3
    Poszukaj w archiwum Gazety.pl, bo ja usunęłam z mojego prywatnego archiwum wiele dowodów z sieci, z powodu rozczarowania, po przegranych wyborach w 2015.

    Dzisiaj bardzo tego żałuję i nie potrafię sama odnaleźć tego co usunęłam.
    Ale listy z tysiącami osób, które podpisały te deklaracje, były podane w Gazecie.pl.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0