Dlaczego "zielona idea" zaczyna przegrywać? Bo europejscy ustawodawcy chcieli za dużo, za szybko, zbyt radykalnie. Potrzebna jest ewolucja, nie rewolucja.
Opinie publikowane w serwisie wyrażają poglądy osób piszących i nie zawsze muszą odzwierciedlać stanowiska całej redakcji

Autor jest prezesem zarządu fundacji Liberté!, dyrektorem Igrzysk Wolności.

Według CBOS aż 81 proc. Polaków popiera protesty rolników, domagających się zniesienia lub zmiany Zielonego Ładu. Pod tym względem Polacy nie są w Europie wyjątkiem. Obawiam się wręcz, że ten problem to jedynie wierzchołek góry lodowej, na którą z impetem płynie cała europejska zielona polityka. W najbliższym czasie zderzy się ona z oczekiwaniami oraz protestami kolejnych grup społecznych, rzeczywistością ekonomiczną oraz geopolityką. Dlatego europejską zieloną strategię trzeba gruntownie zmienić, aby uratować to, co jeszcze realne.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    A wystarczylo do ugorowanej ziemi doplacac dwa razy tyle co do upraw.Premiowac /oczywiscie w postaci pieniazkow/ kazde drzewo pozostawione na miedzy,zarosla itd.Polskie rolnictwo zmienilo by sie w krotkim czasie.po prostu chlop umie liczyc kase...
    @agaters1
    Napisałem podobną treść, zanim przeczytałem Twój wpis, pod którym się podpisuję. W Hiszpanii, w Portugalii... lasy są dotowane programami unijnymi. Dlaczego nie w Polsce? Nawet w tamtym podłym PRL-u było Święto Lasu, obowiązkowe pasy leśne między polami uprawnymi zapobiegające wysuszaniu gleby przez wiatry, funkcjonowały biura rekultywacji etc. Przyszło nowe i wylano dziecko z kąpielą. Chłop, prymitywny obywatel jest wrogiem drzewa. Ile parcel widzimy bo ktoś kupił i chałupę stawia więc tnie. Nie możemy brać przykładu z Finlandii, na przykład? Tam inwentaryzuje się zieleń, a potem wkomponuje się w tą zieleń budowlę. "Chłop żywemu nie przepuści/Jak się żywe napatoczy/Nie pożyje se, a a juści.." Stara piosenka, a jakże aktualna. Nie możemy tej chłopskiej postawy tolerować! W terenie i we władzy. Bo wpuścić chłopa do biura, to atrament wypije. Tym miłym akcentem kończę i pozdrawiam serdecznie. Hej!
    już oceniałe(a)ś
    25
    6
    I jeszcze. Znam kraje europejskie, w których chlubny zwyczaj nakazuje chronić przydrożne drzew barierami energochłonnymi na poboczach dróg. Może byłoby lepiej dać zarobić producentom takich barier i ich montażystom, od pozwalania na zarobki tym, którzy przyrodę niszczą?
    już oceniałe(a)ś
    14
    3
    @zemanco
    przecież u nas też są...
    już oceniałe(a)ś
    5
    1
    @Senlin
    Nie widziałem. Widziałem powycinane aleje. To się zmieni w miarę ocieplenia klimatu, gdy ludzie zaczną się bić o kawałek cienia. Pzdr.
    już oceniałe(a)ś
    8
    1
    @agaters1
    I co jeszcze, może jeszcze dopłacać za niewycinanie filtrów DPF? A może płaćmy za nieprzekraczanie dozwolonej prędkości?
    już oceniałe(a)ś
    4
    4
    @Trans.Europ.Express
    Masz rację, w pewien sposób. Za wydzielanie CO2 płaci się. Za posadzenie drzew i ich kultywowanie, drzew wyłapujących to CO2 nie dostaniesz ani grosza.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    Zazielenić miasta. Czy tylko to? Wystarczy za miasto wyjechać i spotkać się z milionami hektarów, na których drzew i krzewów nie uświadczysz. Za to można widzieć pniaki po wyciętych drzewach. Szczególnie przydrożnych, bo bezpieczeństwo... Znaki drogowe, słupki jakieś, krawężniki też są niebezpieczne, więc dlaczego się ich nie usuwa. Samochód ma jeździć po drodze, a nie po przydrożnych drzewach. Wycięcie zdrowego drzewa jest zbrodnią. Sadzić lasy, przestrzegać wieku rębności. Stymulować produkcję drewna opałowego, bo to też las i ciągle odnawiany. Zamiast dotować ugory, dotować lasy. Czego nie rozumiecie? ..... mać!
    PS. Zapomniałem o przydrożnych budynkach, przystankach. etc. Te też należy usunąć. Ze względu na bezpieczeństwo drogowe. O przechodniach nie zapominają. Desipere est iuris gentium.
    już oceniałe(a)ś
    10
    3
    @zemanco
    "Tutejsza"większość z bloków - dyskusja nie ma sensu.
    już oceniałe(a)ś
    1
    3
    @toboh12
    Nie dyskutuję, bo nie ma się o co spierać gdy sprawa jest oczywista. W blokach też jakiś czas mieszkałem. Urodziłem się na obrzeżach miasta, a koło domu stał wiekowy dąb. Zbierałem żołędzie, co do jednego, magazynowałem w piwnicy, a potem w plecaku zabierałem na wycieczki po górach Wsadzałem te żołędzie do ziemi tam, gdzie mi się podobało. Później, spotkani leśnicy dziwili się skąd tyle dębów. Mówiłem, że to chyba sójki przyniosły, a oni twierdzili, że tam sójek nie ma. Nie wiedzieli, że z jedną rozmawiają. Miły ubaw, trwający dekady, aż do opuszczenia kraju. Tu. gdzie żyję też jestem "ojcem" paru tysięcy drzew. Takiego mam bzika i nic na to nie poradzę. Pozdrawiam serdecznie.
    już oceniałe(a)ś
    10
    2
    @deathofmankind
    Wiem i tego nie lekceważę. Nie jestem ekooszołomem. Pamiętam też o tym, że jeszcze półtora wieku temu istniały w Polsce drogi obkładane faszyną, by się w błotach nie topić, gdy na zachodzie Europy utwardzane już były via romana. Masz rację. Zbudowano sieć autostrad i nie starczyło na drogi lokalne. Może teraz? Coś drgnęło... Widzę nowe chodniki wzdłuż dróg. Jeszcze tylko bariery, takie z blachy i nadzór nad wycinką... Nadzór rozsądny... Pzdr.
    już oceniałe(a)ś
    4
    1
    @zemanco
    Też pozdrawiam.. Mam chałupę na wsi(a mieszkam w bloku) - od 35 lat.
    Gdybym nie kosił,miałbym wokoło las - bo jest na "zad..piu".
    Nie muszę "chodzić" z żołędziami - ja wyrywam małe dąbki...
    Tak,że punkt widzenia...
    Przepraszam ale nie wierzę,że Polacy(sami) uratują świat.
    8 mld !! (z czego 6 ma to w ...)
    już oceniałe(a)ś
    2
    3
    @toboh12
    "Kiedyś"byłem(rok) w Libii na kontrakcie i wiem co to "przyroda".
    Ale "nie przesadzajmy"?
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    @toboh12
    Też nie wierzę, ale myślę, że dobrze mieć w pobliżu jakieś drzewko. Oprócz iglaków. W Polsce uwielbiam buki i cisy. Stare drzewa owocowe, kultywary - magnolie, itp. Cóż, każdy ma jakieś "odbicia od normy". Hej!
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Ten temat jest trudny do wyczerpania. W Wiedniu, w środku miasta istnieją budynki z fasadami pełnymi zieleni. Nawet na balkonach rosną drzewa. To pomysł Hundertwassera, sprzed wielu lat. Architekta polskiego pochodzenia, z matki Stowoda. No cóż, to Wiedeń...
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    @zemanco
    No w zasadzie masz rację! Ale WIESZ takie drzewa wyskakują na drogę i wtedy ci co pili nie tylko wodę GINĄ!
    No i rozumiesz jest strata - bo kto będzie teraz bił ich Żony?
    Policja nie będzie miała roboty . Ot co!
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Bardzo rozsądny artykuł. Mam nadzieję, że to dociera do rządzących bo był już sondaż w którym front narodowy mógłby samodzielnie rządzić we Francji.
    @Krmoa
    Ale artykuł pisze, że zmiany są zbyt rewolucyjne... otóż nie... one są po prostu głupie i nieprzemyślane pod kątem tego, jak będą wpływać na wszystko w konkurencji z innymi krajami. Unia (a głównie Niemcy, bo to jest wszystko z ich inspiracji - wpadam tutaj w tony Kaczyńskiego, ale taka prawda, np. to o samochodach elektrycznych, o niepropagowaniu energii jądrowej jako zielnej) nie rozumie, że zawsze wybiera się mniejsze zło, a zmiany muszą być ewolucyjne. Niemcy chcą od razu zmian szybkich i docelowych. A że głupio robią? To co z tego? Powiedzą potem, że ich suweren tak zagłosował. Tak powiedzieli podczas likwidacji elektrowni jądrowych u siebie...
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    Prawa fizyki mają to "dokładnie tam", że lud nie chce obniżyć stopy życiowej.
    @plutarch
    W tym samym miejscu prawa fizyki mają działania aktywistów o znikomym zasięgu. W historii ludzkości nie wygrały te cywilizacje, które starały się zapobiegać opadom atmosferycznym (np. przy pomocy modlitwy) tylko te, które przyjęły opady jako daną, pogłówkowały nieco i zaczęły budować chaty.
    już oceniałe(a)ś
    12
    4
    Przewiduję, że rolnicy będą pierwsi w kolejce po rekompensaty w wyniku przyszłych katastrof jak susze, pożary, powodzie które będą wynikiem zmian klimatu. Winnych oczywiście nie będzie.
    @Ggz
    Za powodzie też zażądają rekompensat i tak w kółko Macieju...
    już oceniałe(a)ś
    6
    1
    Nareszcie jakiś głos rozsądku. Precz z tyranią "rozumu".
    @v1it0
    traktuję twój wpus jako ironiczny, choć podejrzewam, że jest debilny
    już oceniałe(a)ś
    1
    7
    @v1it0
    Cudzysłów ci się w niewłaściwym miejscu postawił.
    już oceniałe(a)ś
    1
    4
    Nie można przepłacać za jedzenie! Tracące pracę "prządki" z Łodzi sobie poradziły to i te ch.. (chrześcijanie) z widłami powinny sobie poradzić.. No chyba, że tępe BARANY boże jednak nie poradzą sobie: wtedy proszę sprzedać te milionowe majątki i spie...ć do Rosji
    @wiara czyni czuba
    Warto dopłacić by żywność i odzież były produkowane etycznie i blisko.
    Dlaczego brak głosów za opodatkowaniem paliw do statków i samolotów?
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    No to badanie opinii wskazało jakie mamy rozgarnięte społeczeństwo . To jest ugór prawdziwy .
    @Hipokrytes007
    Noż do kroćset! Zawsze powtarzam: Społeczeństwo jest jakie jest. Z definicji średnie IQ wynosi 100. I zawsze będzie!

    Jeśli zaś ktoś się uważa za inteligentnego, to ma obowiązek starać się odpowiednio tym społeczeństwem kierować: tak, żeby osiągnąć pożądane skutki, a nie wywoływać kontrrewolucję. O tym właśnie jest ten artykuł.
    już oceniałe(a)ś
    8
    0