Gospodarka naszych wschodnich sąsiadów pokazuje, w jakim miejscu bylibyśmy dzisiaj, gdybyśmy po 1989 r. skorzystali z recept podsuwanych przez polskich przeciwników rynku i kapitalizmu.

„Leszek już szykuje neoliberalny zamach stanu w Białorusi. Marzy mu się powtórka z Polski i roku 1989, gdy na plecach robotników inteligencja doszła do władzy i zaorała polski przemysł, stocznie, sektor badawczy, kulturę, uniwersytety i usługi publiczne. Niedoczekanie” – napisał na Twitterze Jan Śpiewak (ten "Leszek" to, ma się rozumieć, Balcerowicz).

Lewicowy działacz kibicuje pokojowej rewolucji na Białorusi, ale jest entuzjastą systemu ekonomicznego stworzonego przez Łukaszenkę. Takie rozdwojenie jaźni jest typowe dla krytyków polskiej transformacji, niezależnie od tego, czy uważają się za lewicę, czy prawicę. Przekonują oni, że wprowadzenie w Polsce gospodarki rynkowej, prywatyzacja, zamknięcie przestarzałych, niezdolnych do konkurowania zakładów przemysłowych było nieszczęściem. Według nich należało pozostawić niezmienną strukturę gospodarki wraz z mechanizmami kreującymi nieustanny niedobór. Z drugiej strony współczują Białorusinom, którzy nie tylko są pozbawieni wolności i demokracji, ale też borykają się z ubóstwem znacznie dotkliwszym niż w Polsce.  Polacy w poszukiwaniu wyższych dochodów emigrują do Anglii, Irlandii czy Niemiec, ale Białorusini emigrują do Polski, gdyż nasza płaca minimalna jest wyższa niż średnia płaca w ich kraju.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Polska bez planu Balcerowicza stałaby się oligarchiczną satrapią, w której politycy uwłaszczają się na mieniu państwowym, a Naród klepie biedę... Transformacja ustrojowa w latach 90. XX wieku była wielkim sukcesem!
    @zamyslony777
    No, fakt. Polscy politycy się nie uwlaszczali, bo reformy Balcerowicza to nie dobre zarządzanie, a polityka spalonej ziemi.
    Ale co się działo po drodze...
    już oceniałe(a)ś
    1
    18
    @zamyslony777
    Hej poczekaj! Skoro naród się tak pięknie wzbogadził, nie powstała żadna oligarchia a transformacja była wielkim sukcesem, to dlaczego naród w 2015 r. wybrał PiS?
    już oceniałe(a)ś
    4
    11
    @zamyslony777
    "Oligarchiczna satrapia, w której politycy uwłaszczają się na mieniu państwowym, a Naród klepie biedę" powiadasz? Mi tam brzmi mocno znajomo, więc mam nadzieję, że wpis to subtelna ironia.
    już oceniałe(a)ś
    2
    7
    @eslyn
    mylisz się uwłaszczają się dopiero teraz na większą skalę
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Tylko Witold Gadomski pisze tak ważne teksty w GW. W 1989 roku miałem 30 lat, żonaty z dwójką dzieci. Na naszym codziennym życiu przećwiczyliśmy "dobrodziejstwa" realnego socjalizmu, druga połowa lat osiemdziesiątych to koszmarny czas życia w smrodzie rozkładającego się lewicowej utopii.Brak wszystkiego, dziadostwo z biedą, chamstwo i wszechogarniająca apatia. Wszystko to podlane codzienną porcją kłamstw oficjalnej propagandy.Tego w podręcznikach nie znajdziecie, kto przeżył ten wie. Oboje z żoną w tym czasie zaczęliśmy dorosłe. Moja matka była sprzedawczynią w sklepie spożywczym. Pamiętam jej codzienną mękę, niezliczone kartki żywnościowe, ważenie towaru z worków, notoryczne kradzieże towarów przez kierowców dowożących zaopatrzenie, taka była codzienność. Posłuchajcie muzyki z tamtych lat, polskiego punka, rocka i alternatywy. Tam jest wszystko co czuliśmy. Nie lubię takich słów, ale teraz nie umiem się oprzeć, Janie Śpiewaku spier....alaj!
    @Lokis
    pelna zgoda. wprawdzie w 89mialem 10 lat mniej od ciebie, ale doskonale pamietam "dobrobyt" komuchow, jak trzeba bylo stac godzinami w kolejkach po gowniane pomarancze z Kuby (o fakturze i smaku pazdzierzu), dlatego tez nie potrafie zrozumiec zbiorowej amnezji niektorych grup spolecznych, z jakich wywodzi sie ten caly spiewak. gdyby nie Balcerowicz to dryfowalibysmy w strone oligarchii, kokedzy z dawnego pzpru rozgrabiliby resztki polski miedzy siebie a nam zostawiliby resztki. i bylibysmy w gorszej sytuacji niz Bialorus bo oni chociaz maja tania rope z Rosji...
    już oceniałe(a)ś
    27
    0
    @Lokis
    Meble kupowane tylko na kredyt dla młodych małżeństw, narożnik bez rozpakowania, bo kolejka społeczna chciała rozerwać na strzępy (okazał się pomarańczowy), 100 g czekolady albo pół litra na kartkę, sześć godzin w komercyjnym po pół kilo szynki na imieniny ojca, trzy miesiące w kolejce po lodówkę i marzenie , żeby można było wziąć kredyt i mieć własne mieszkanie (nie z rodzicami)
    przed trzydziestką a nie po czterdziestce.... Panie Śpiewaku Janie, nawet nie mam słów, żeby panu odpowiedzieć, bo nie chcę przeklinać...
    już oceniałe(a)ś
    12
    0
    @Lokis
    to że w latach 80-tych był potworny syf, a Polska de facto zbankrutowała, nie oznacza jeszcze że najlepszą drogą by wyjść z tego bagna było zaoranie wszystkiego do poziomu gruntu i utrzymywanie tego „low economic profile” aż do roku mniej więcej 2010 gdy pojawiły się pieniądze z Unii, która miłosiernie nas przyjęła po tym gdy kazała nam spędzić w poczekalni „zaledwie" 15 lat.
    już oceniałe(a)ś
    0
    16
    @Yorkshire
    Nie, kolego Yorkshire, albo kłamiesz celowo, albo nieświadomie się mylisz. Otóż z tego bagna nie ma innej drogi, jak właśnie to co zrobił Balcerowicz. Polska wcale nie została zaorana do poziomu gruntu jak piszesz - dużo rzeczy udało się uratować i dzisiejszy rozwój Polski (zróżnicowany, nie jesteśmy tak zależni od jednego sektora jak np. Słowacy) to wynik trudnych, ale dobrych decyzji z początku lat 90. A Polska zaczęła stawać na nogi około 2003-4, a do tego wejście do Unii uporządkowało nam system prawny i przyniosło falę inwestycji. Żaden inny kraj nie miał tak udanej transformacji jak właśnie Polska pod wpływem Balcerowicza.
    Ciekawe, że Balcerowicz wcale nie był (i nie jest) tak dogmatyczny, jak go malują jego krytycy (w tym i Ty). Tylko po prostu, sytuacja Polski w 1989 była tak dramatyczna, że trzeba było ciąć do kości. Dzisiaj widać, że tu i tam można było zrobić to lepiej (PGRy chociażby). Ale ogólnie - tak, to było absolutnie najlepsze rozwiązanie.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Zawsze mnie zadziwia, dlaczego to nie publicyści piszą programy nauczania w podstawówkach, bo przecież tekst red. Gadomskiego powinien ukazać się już dawno w Elementarzu, w roli kota Ali.
    Skądinąd, analiza i prostowanie faktami postaw takich nieszczęśników, jak cytowany tu Śpiewak J., to nieporozumienie zastępowania medycyny edukacją.
    Patologii lęku pierwotnego wziętego z wyuczonego społecznie grzechu wyjścia na świat z kokonu łona, którego to lęku objawem jest projekcja na świat otaczający z misją mesjasza o syndromie Munchhausena nie uleczy żadna szkoła ekonomii ani izba wytrzeźwień logiki...
    Niestety, zaraza kreacji publicznych tego typu patologii stała się już kryterium doboru negatywnego, tak do ...rządów (panowie Z., M., kako i inne tako), jak i opozycji.
    Ot, panie Gadomski: signum temporis ex oriente: mądremu biada. A nam wraz z cichnięciem ich.
    @ukajali
    jprdl, dawno nie czytalem takiej grafomanii... czlowieku nie pij! a skoro pijesz - nie pisz!!!
    już oceniałe(a)ś
    3
    14
    @edek_zawsze
    Słaba podpinka, jak to u edków - bez popitki :)
    Jak idziesz w Tango - nie czytaj...
    już oceniałe(a)ś
    9
    1
    @ukajali
    Może dlatego, że próbują porównywać sytuację i decyzje i losy Polski i Białorusi po 1989 r. tak, jakby sytuacja Białorusi była wtedy albo dzisiaj w czymkolwiek do Polski podobna?
    już oceniałe(a)ś
    0
    9
    @edek_zawsze
    cóż, czytanie ze zrozumieniem trudne jest....
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Był czas, dawno temu, kiedy kibicowałem panu Śpiewakowi, który naprawdę działał dla dobra wspólnego (tak ogólnie). Dzisiaj temu panu coś się poplątało i nie wiadomo, czy to są jego poglądy, czy spłaca dług bolszewikom za ułaskawienie. Człowiek to niby wykształcony, z profesorskiego domu a plecie takie bzdury... Może liczy na łaskawy chleb władców Polski? Dokąd prowadzi tzw gospodarka planowa przykładów wokół aż nad to. A że są nierówności społeczne o inne? Niech pan Śpiewak pokaże, gdzie nie są. Trzeba się wzorować na bogatych krajach zachodniej Europy, gdzie nie jest idealnie (i nie będzie) ale nigdzie nie jest lepiej. Trzeba równać do najlepszych. Kataklizmy ustrojowe XXw. pokazały że nie ma drogi na skróty. Edukacja, inwestycje, innowacje to jest rozwój. Na razie (i chyba na zawsze) pan Śpiewak opowiada się po stronie cofającej nas mocno wstecz. A na socjal i rozdawnictwo trzeba najpierw zarobić, a tego pan Śpiewak chyba nie potrafi. Ani zrozumieć, ani tym bardziej dokonać. Jak mawiał Ferdek K. drzeć ryja to wszyscy, a robić nie ma komu. Pan Gadomski świetnie wszystko pokazał i wyliczył, ale dla ludzi pokroju pana Śpiewaka to nie są argumenty. Bo nie i już.
    już oceniałe(a)ś
    46
    3
    Niestety, Śpiewaki nami teraz rządzą. Jak szybko rozwalą nasz kraj?
    już oceniałe(a)ś
    23
    0
    Łopatologicznie ale i tak lewicowo prawicowych troglodytów nie przekona
    już oceniałe(a)ś
    26
    6
    Gdyby głupota umiała latać , byłby Pan orłem - Panie Śpiewak !
    już oceniałe(a)ś
    21
    2
    Zmieszaj dopalacze z długami wobec pislamu, a śpiew twój będzie cienki, fałszywy i na zamówienie, czego goownozjadom pieczeniarzom życzę,
    Wasza Jagusia.
    już oceniałe(a)ś
    24
    6