Kościoły mogą ogłosić zwycięstwo. Pod ich presją rząd izraelski wycofał się z projektu ustawy zezwalającej na przymusowy wykup gruntów, które sprzedały deweloperom, a burmistrz Jerozolimy zawiesił rozporządzenie nakazujące im zapłacenie zaległych podatków od biznesowej działalności związanych z Kościołami instytucji, takich jak szkoły, hotele czy szpitale.

W środę otworzyła swe podwoje, ku uldze tysięcy pielgrzymów, jerozolimska bazylika Grobu Pańskiego, którą w niedzielę zamknęli przywódcy kościelni na znak protestu.
Powołano międzyresortowy zespół, który ma podjąć z Kościołami rozmowy. Będą trudne, i to dla obu stron – bo też obie mają sporo za uszami.

Wbrew wspólnemu oświadczeniu Kościołów, które twierdziły, że prawo „przypomina nam ustawy podobnej natury, uchwalane przeciwko Żydom podczas ciemnych czasów w Europie”, nie miało ono żadnych dyskryminacyjnych intencji.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    "Nie każdemu starcza jednak głupoty, by trwać przy obronie głupiej ustawy." Nie każdy ma PiS u steru.
    @jac_l_w
    Właśnie, wystarczy posłuchać pani M., pani P., pana T., pana €C., pana K., pana J., pana M., pana D., pani S. i od razu optymizm wróci Panie Warszawski!
    już oceniałe(a)ś
    1
    2