Znakomita jest polityka gospodarcza PiS-u... Na pewno? Etatyzacja i ograniczanie wolności gospodarczych psuje demokrację. A potem zamienia się ona w coś, co dobrze znamy. Choćby z Wenezueli

Określenie „symetryści” jest niefortunne, gdyż sugeruje równą odległość od PiS-u i od opozycji. „Symetrystami” są niektórzy lewicowi intelektualiści, którzy wprawdzie krytykują PiS za łamanie praworządności, ale z sympatią patrzą na program gospodarczy, a zwłaszcza społeczny partii Kaczyńskiego. Pewnie trafniejszym dla nich określeniem byłoby „wyjadacze rodzynków” – z każdej formacji politycznej wydłubaliby to, co im smakuje najbardziej. Czasami jednak prawdziwą przyczyną swoistej sympatii dla rządu PiS-u jest Schadenfreude – radość z tego, że ktoś nareszcie pogonił tych okropnych „neoliberałów”.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Jest jeszcze jeden aspekt tej dyskusji. Otóż miliony mieszkańców Polski odnisło wprost niebywałe sukcesy osobiste w ciągu ostatnich dwudziestu kilku lat. Swoją ciężką pracą, talentem, zdolnościami doszliśmy do zamożności, o której nie śniło się za komuny. Teraz lewica z pisowcami plują nam w twarz i obwiniają za rzekomą katastrofę kraju. Odczuwam to jako niegodziwość bo to dzięki nam, ( tak! elitom!) nasz kraj dokonał cywilizacyjnego skoku. To była mrówcza, codzienna praca a nie piwko i narzekanie, że kradną panie!
    @elit
    Nie zaliczam się do żadnych elit - ani finansowych ani innych.
    Jestem zwykłym przeciętniakiem i nieraz było mi ciężko. Nawet nie jestem zagorzałą liberałką. Ale mam takie same odczucia. Populistyczny, ale i zwyczajnie chamski bełkot świetnie się sprzedaje.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Trafny komentarz. Jest charakterystyczne, że spójną, działającą (choć oczywiście nieidealną) gospodarkę liberalno - rynkową obrzucają inwektywami autorzy wykształceni w innych specjalnościach niż ekonomia. Takim Leszczyńskim, Wosiom, Sroczyńskim czy Żakowskim ze dwa semestry porządnego kursu mikroekonomii lub finansów publicznych naprawdę by nie zaszkodziły. Wybiórcze, przypadkowe składanki efektownych fragmentów opinii, wybranych do założonej uprzednio tezy o ohydzie liberalizmu nie są dobrą publicystyką. Albo inaczej. Jeśli to co nazywają liberalizmem ich zdaniem nie działa to niech pokażą coś co działa lepiej. W realnym świecie, a nie w teoriach. A uprzedzając jedną z nielicznych możliwych odpowiedzi zapytam: jak zbudować szwedzki porządek gospodarczo-społeczny... nie posiadając Szwedów?
    @porucznik_hans_kloss
    Witek jest z wykształceniem ARCHITEKTEM, a neoliberałka Wielowiejska - TEATROLOŻKĄ. Jak rozumiem, brak wykształcenia kierunkowego nie przeszkadza ci tak długo, jak długo demonstrowane jest przywiązanie do jedynie słuszniej ideologii neoliberalnej.
    już oceniałe(a)ś
    5
    11
    @xyzpawel
    Twój idol z wykształcenia jest architektem. To łatwo sprawdzić, jeśli potrafi się używać wyszukiwarki internetowej. Widocznie jest to umiejętność, której jeszcze nie posiadłeś.
    już oceniałe(a)ś
    1
    10
    @p__e__t__e__r
    pl.wikipedia.org/wiki/Witold_Gadomski_(dziennikarz)
    już oceniałe(a)ś
    5
    1
    @p__e__t__e__r
    Kłamiesz. Kosz.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Szkoda czasu na matołków z Krytyki Politycznej. Dla nich wzorcem sukcesu jest Wenezuela, więc i do PiSu się przytulą. Pochwalą każdego, kto rozrzuca pieniądze nierobom.
    @bloop
    Dla was, neoliberałów od "państwa-stróża", wzorem jest Somalia.
    już oceniałe(a)ś
    2
    6
    Jak widać na przykładzie Leszczyńskiego , obrońcy konia przeciw jeżdżącym maszynom wcale nie są w zaniku . Ciągle nie mogę się nadziwić że dochowaliśmy się dzieci o bolszewickiej mentalności naprawiaczy socjalizmu . Jakie to żałosne i słabe gdy taki Sroczyński czy Zandberg
    nie potrafią skorzystać z potłuczeń poprzednich pokoleń tylko nastawiają tyłki na własne siniaki .
    Tak czy owak obściskiwanie się inteligenta z prostym ludem , słabe ma w Polsce perspektywy .Za to zawracanie rzeki kijem , - i owszem.
    @igo55rek
    Żeby tylko swoje tyłki nadstawiali, to byloby naprawdę pół biedy.
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    @eslyn
    Jak mówił śp. Jacek Kuroń : Nie deklarujcie się jako lewica ani prawica , póki nie ustalimy gdzie macie tył a gdzie przód .
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    W Chinach nie ma wolnego rynku, jest rynek partyjny. Poza tym gdybyśmy "uwolnili" rynek tak jak Chińczycy w latach 90-tych, to różnej maści "lewicowcy" zajazgotaliby się na śmierć, jak to się krzywdzi lud - a potem umarliby z głodu.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Dobry tekst.
    Dorzucę dwie złośliwości. Czytając lewicowych publicystów mam wrażenie, że lewicę najbardziej boli, że to nie oni wpadli na pomysły typu 500+ i nie są w związku z tym u władzy. A swoją frustrację wylewają dokopując bezustannie liberałom.
    Druga sprawa - chwilami mam wrażenie, że bronią tej głupiej praworządności, bo inaczej nie wypada ( może z wyjątkiem Nowackiej). SLD zaś w ogóle jest zachwycone stylem sprawowania władzy przez PiS. Co tam z trudem, przez lata wypracowywane zaczątki standardów. Może dlatego, że znów czują się jak u siebie czyli w PRL.
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    Sorry panie Gadomski, ktoś kto czytał tekst Leszczyńskiego, nad pana odpowiedzią pochyli się z zażenowaniem. Nie warto komentować.
    już oceniałe(a)ś
    3
    3
    Takie dyskusje są niczym nowym w Europie. Wezmy takie Niemcy odbudowane w "cudzie gospodarczym" l.50-60. Zakończyło się wiosną 1968 w Niemczech i Francji, i rozkwitem lewaków. A nadmieniam, że powojenne Niemcy dbały o sprawiedliwe dzielenie owoców sukcesu gospodarczego. Niemcy mieli rewolucję lewacką po 18 latach, a Polacy swoją wersję tejże rewolty po 28 latach. Znaczy to, że Polacy są bardziej cierpliwi od Niemców i Francuzów ...
    już oceniałe(a)ś
    0
    3