Od narodzin aktywisty klimatycznego po pean na cześć przyrody. Adam Robiński poleca ekologiczne książki pod choinkę.

Tekst pochodzi z dwumiesięcznika "Książki. Magazyn do Czytania". O czym jeszcze piszemy w wydaniu 6/2021 czytajcie tutaj.

"Dziki rok. Zapiski młodego przyrodnika", Dara McAnulty, przeł. Katarzyna Bażyńska-Chojnacka, Wydawnictwo Poznańskie

W ostatnich akapitach swojej książki nastoletni Dara McAnulty dziękuje redaktorom za to, że nie próbowali „udoroślić" jego głosu. Tymczasem czytelnik chwyta się za głowę, bo oto zetknął się z kimś tak dojrzałym, refleksyjnym i wrażliwym, że naprawdę trudno uwierzyć w wiek autora. No i te okoliczności: w pięcioosobowej rodzinie McAnultych tylko ojciec Dary nie jest w spektrum autyzmu. Z jednej strony mamy tu zatem opowieść o leczniczym, zbawiennym wpływie natury, z drugiej – wgląd w umysł funkcjonujący na zupełnie innych zasadach i obrotach. Z jednej – malownicze opisy rodzinnych wycieczek do zapomnianych ptasich ostoi, bo tylko tam znaleźć można trochę spokoju. Z drugiej – wspominane jakby na marginesie incydenty szkolnych prześladowań i uwagi o tym, jak trudno w niej funkcjonować komuś, kto odbiega od odgórnie ustalonej normy.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze