Marta Górna przypomina "Śmierć na Nilu", jeden z najczęściej ekranizowanych kryminałów Agathy Christie, Łukasz Kamiński zachęca do przeczytania intymnej autobiografii Mikołaja Trzaski, a Agata Żelazowska przekonuje, że literatura rosyjska to nie tylko Tołstoj, Dostojewski, Czechow i poleca "Dziewięć opowiadań z obłędem w tle".

Co oglądać i czytać, czego słuchać? Podpowiadamy i inspirujemy. Zapisz się na nasz kulturalny newsletter.

„Śmierć na Nilu”, Agatha Christie, przeł. Natalia Billi, Wydawnictwo Dolnośląskie, 2020

Jedna z lepszych, najczęściej ekranizowanych powieści brytyjskiej królowej kryminału Agathy Christie. „Śmierć na Nilu” to uniwersalna opowieść o zdradzie, zemście i miłości zwieńczona nieprzewidywalnym, koronkowo skonstruowanym finałem.

To kryminał idealny. Jego akcja toczy się w czasach, gdy Brytyjczycy czuli się panami świata i tak się zachowywali. W podróż poślubną do Egiptu jedzie bajecznie bogata Linnet Doyle – celebrytka-arystokratką. Nowy przystojny mąż chodzi za nią jak zakochany psiak, a za parą nowożeńców krok w krok podąża obsesyjna Jacqueline de Bellefort, dawna narzeczona Simona i przyjaciółka Linnet, która nieopatrznie przedstawiła ukochanego milionerce.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    "Grube wióry" to gniot totalny. Nie przebrnąłem, wywaliłem do kosza. Pacześ na scenie jest 10/10 ale do pisania talentu nie ma. Pierwsza ksiązka od lat, której nie oddałem komuś, a zutylizowałem, żeby sobie wstydu nie robić że czytałem taki chłam.
    @DymamKaczora
    zgadzam się, też się rozczarowalam
    już oceniałe(a)ś
    0
    0