Urszula Kozioł, wybitna polska poetka związana z Roztoczem, która "wyszła w świat z domu rodziców, wiejskich nauczycieli z Rakówki pod Biłgorajem", odebrała w sobotę w Szczebrzeszynie nagrodę Człowieka Słowa. Jest trzecią, po Wiesławie Myśliwskim i Mai Komorowskiej, laureatką wyróżnienia przyznawanego przez Festiwal Stolica Języka Polskiego.

Nagrodę ustanowiono w 2017 roku jako wyraz uznania dla kunsztu słowa i wdzięczności za pielęgnowanie i kreatywne wykorzystywanie potencjału polszczyzny na co dzień - zarówno w mowie potocznej, jak też języku oficjalnym czy różnych jego stylach z racji wykonywanego zawodu. Jak napisano na stronie internetowej festiwalu, laureatami wyróżnienia są osoby, które "dają nam najpiękniejszą polszczyznę. Chronią i ratują, i pielęgnują polskie słowo. Im i ich językowi ufamy bezgranicznie. Wobec nich mamy niewymierny dług wdzięczności".

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Chylę czoła ! No i muszę dodać, że od lat każdy nowy numer Odry zaczynam od "Z poczekalni"
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Jaka wspaniała wiadomość! Wielkie gratulacje dla p. Urszuli Kozioł. Szkoda, że w cytowanej, cudownej Inwokacji zamiast "bosa groblo", tak jak jest w oryginale, pojawiło się "złota groblo".
    już oceniałe(a)ś
    1
    0