Podróż to zapasy z tym, co nas otacza - pisał Herbert. "Bierze w nich udział także nasze ciało. Z roztrzęsionego statku, który wiózł mnie z Pireusu do Heraklejonu, wydostałem się rozdygotany i chory jak z brzucha wieloryba".

29 października 2024 przypada setna rocznica urodzin Zbigniewa Herberta.

Przypominamy fragment książki Andrzeja Franaszka „Herbert. Biografia", tom 1. „Niepokój", tom 2. „Pan Cogito" (wyd. Znak), który publikowaliśmy na wyborcza.pl w kwietniu 2018 roku.

Wiele lat po swojej brytyjskiej podróży w 1963 roku, o której za chwilę, w innym miejscu świata, Zbigniew Herbert notuje: „pierwszy dzień, pierwsza noc, pierwszy poranek w obcym kraju, kiedy doświadczamy dziwnego uczucia, że wszystko tutaj jest inne, zapach, powietrze, kręcone schody, gwiazdy, niepojęty śmiech i niepojęty płacz. Nawet banalne przedmioty, drzwi, gwóźdź w ścianie, stół, lampa powleczone są niesamowitością. Wówczas zjawia się Wielkie Zdziwienie, na poły filozoficzne, na poły dziecinne. Doświadczamy świata jakby w trzecim stanie świadomości, między jawą a snem".

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Gdy Herberta tom z wierszami,
    jego książkę o podróżach
    czytasz, stają przed oczami
    ci sny, w które się zanurzasz.

    Są to sny o lepszym świecie,
    choć głęboko skaleczonym,
    a ty sam w nim żyjesz przecież,
    a wiersz ci to uświadomił.
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    Podpis pod zdjęciem:
    "Zbigniew Herbert w 2013 r."

    Powinno być:
    Zbigniew Herbert, 1963 rok
    Drobiazg, co to jest różnica zaledwie 50 lat..
    już oceniałe(a)ś
    2
    0