Plagiator? Cynik? Snob? Dorobkiewicz? Żeby pojąć sedno jego doniosłości, nie należy się skupiać na nieistotnych szczegółach wielce niejasnej biografii. Ważny jest kontekst - czas i miejsce Wielkiej Zmiany. Ona właśnie znów się dzieje.

Tekst pochodzi z "Książek. Magazynu do Czytania" - nowy numer już w sprzedaży.

 

Kup "Książki" na papierze, na czytnik, tablet lub komórkę

 

Kup w Kulturalnym Sklepie

 

Sprawdź spis treści "Książek" : Szczygieł, Nowicki, Surmiak-Domańska, Kuczok, Kalicki, Łazarewicz o Przemyku, Rudnicki o Stryjeńskiej, Bieńczyk o Prouście i dużo, dużo więcej.

Brytyjski dziennikarz Paul Mason zauważył niedawno, że wszystkie sztuki Szekspira są o kapitalizmie. Przez ostatnie kilkaset lat zapisano co prawda wiele tez typu "wszystkie sztuki Szekspira są o władzy/wojnie/miłości/religii/szaleństwie/masonerii/różokrzyżowcach", dodając je do jeszcze liczniejszych tez z serii "wszystkie sztuki Szekspira napisał Marlowe/de Vere/Bacon/Jonson/królowa Elżbieta I/masoneria/różokrzyżowcy". Ja odwołuję się jednak do Masona, by mieć pretekst do wspomnienia o jego najnowszej książce "PostCapitalism: A Guide to Our Future". Pisze w niej bowiem, do jakich wniosków moglibyśmy dojść, gdybyśmy urządzili sobie zwyczajem fanatyków seriali telewizyjnych maraton czytania lub oglądania wszystkich kronik Szekspira, czyli tych z jakimś angielskim władcą w tytule - od "Króla Jana" po "Henryka VIII".

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Małgorzata Bujara poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Dziękuję za tekst na poziomie.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Byla tez wersja mowiaca, ze Szekspir byl po prostu Zydem, synem kupca z Italii. Anglicy nigdy tego nie zaakceptowali i od razu glupio odrzucili. Natomiast cala tworczosc pisarza to potwierdza, takze Panska tez o wspieraniu kapitalizmu. Warto bylo dodac, ze bankierzy i banki wzieli sie z Florencji gdzie zydowscy kupcy rozkladali na lawce (banka) swoje towary i prowadzili ksiegowosc oraz wymiane pieniadza, pierwsi BANKIERZY z FLORENCJI, jeden z nich mogl trafic do Anglii i miec zdolnego syna. Ukrywac sie musieli bo Zydow zmuszono do opuszczenia Anglii, nosili takze przesmiewcze zolte czapki.
    @123jna Pierwsi? W XVI wieku?
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    @komentatorbis2 Zydzi byli w Anglii juz w Sredniowieczu jak i u nas. Natomiast wielu z nich pozostalo i ukrywalo sie gdy zmuszonoich do opuszczenia Anglii. Jednym z nich mogl byc przodek Szekspira, sam przeczytales, ze zmienial wielokrotnie nazwisko i nie maja wlasciwie zadnych o nim danych, znal doskonale historie Italii itp. Sama nazwa bankiera i bank pochodzi ze slowa banca (do dzis lawka) na ktorej w XVI-.wiecznej Florencji na jednym z rynkow dzialali wlasnie pierwsi bankowcy, z podobno zydowskiej rodziny wlasnie wzieli sie znani bankierzy Medici - Medyseusze. Jak widze, nie znasz historii, Polacy najczesnie nie znaja historii Euoropy stad tak latwo jest Wam wmowic rozne bzdury. Zainteresuj sie swietnymi filmami angielskim glownie na Viasat History, tam sa najnowsze badania naukowe wlasnie na rozne tematy, historia swiata, Europy Vikingowie w Polsce itp. Jest w czym wybierac a nauka na najwyzszym poziomie - prosto z Oxfordu.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Nie kwitnął barter a KWITŁ!!!
    @kordeckiego62 Zanim kogoś skrytykujesz, najpierw sam naucz się dobrze polskiego! Po pierwsze – interpunkcja, czyli przecinek, po drugie - kwitnął jest też formą poprawną!!!!, a po trzecie- w zaprzeczeniu "a" jest BŁĘDEM!! Tak tylko w językach ruskich i pewnie im bliskim, czyli mazowieckim! Po polsku prawidłowo jest: ale, lecz, tylko, jeno itd., itp.!!!!
    już oceniałe(a)ś
    0
    0