Świat nie jest ludzki dlatego, że zamieszkują go ludzie, ale dlatego, że o nim wspólnie rozmawiają. Otwartość na innych jest wstępnym warunkiem człowieczeństwa - uważała Hannah Arendt.

Ukazanie się "Ludzi w mrocznych czasach" Hannah Arendt to ewenement. W dorobku autorki to książka najprzystępniejsza, a zarazem ogromnie bogata. Składają się na nią moralne i polityczne biografie wybitnych postaci XX w., m.in. Róży Luksemburg, Jaspersa, Jana XXIII, Heideggera, Waltera Benjamina, Brechta. Są okazją do postawienia pytań o wolność, wierność sobie, rolę przyjaźni, odpowiedzialność.

Są również medytacjami nad sposobami zmagania się z historią. Bohaterowie książki starali się rozjaśnić mrok, w którym żyli. Mottem całości mogłyby być słowa Goethego, że świat idzie do przodu tylko dzięki tym, którzy mu się sprzeciwiają, dotyczące zarówno autorki, jak i bohaterów.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    CAŁA POLSKA TO CMENTARZYSKO ,,,,,,KIM JEST CZŁOWIEK ŻYJĄCE NA CMENTARZU ,,,,,JAK SMAKUJE JABŁKO WYROSŁE Z BÓLU I KRWI INNYCH ,,,,
    już oceniałe(a)ś
    0
    0