Adam Leszczyński stanął na czele jednej z najważniejszych instytucji PiS-wskiej propagandy historycznej, Instytutu Dmowskiego i Paderewskiego.

Wojciech Szot: Instytut to jedna z najważniejszych ideologicznych instytucji PiS-u. Dlaczego zgodziłeś się go objąć?

Adam Leszczyński: To fascynujące zadanie. Prawie przez całe moje zawodowe życie — jako publicysta i badacz — zajmowałem się pisaniem o tym, co robią inni ludzie. Teraz mam okazję, żeby spróbować zrobić coś samemu. Już po kilku tygodniach widzę, jak wygodne było moje poprzednie życie zawodowe. Od kiedy jestem dyrektorem, nauczyłem się więcej o polityce, działaniu państwa niż przez ostatnich kilka lat.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Zamiana patrona z Dmowskiego na ofiarę jego szczucia jest wyjątkowo celna. Dmowski miał jego krew na rękach, tak jak Kaczyński ma na rękach krew Adamowicza.
    już oceniałe(a)ś
    19
    0
    Ta bezwstydna rozrzutność wciąż mnie szokuje, bo przepracowałem kilka lat na państwowym w młodości i naprawdę każdą złotówkę oglądało się z każdej strony i oszczędzało na wszystkim. Trzymam kciuki za Leszczyńskiego.
    już oceniałe(a)ś
    19
    0
    Zdziwienie rozmiarem inwestycji dobrze świadczy o nowym dyrektorze. Świadczy też o jego prostoduszności i naiwności:)

    Instytut miał jedynie zapewniać dobrostan panu Żarynowi i pisim aktywistom. Powstał wyłącznie po to, aby utrzymywać pisich funkcjonariuszy, którzy w normalnych warunkach nie potrafią zarobić na życie. Stąd nie oglądane przez nikogo wystawy - ale zapewne z sowicie opłaconą obsługą i hojnie wynagrodzonymi twórcami.

    Pan dyrektor przypadkiem odnalazł pisi przetrwalnik, karmnik, paśnik dla działaczy, ich rodzin i klientów.

    Instytut powinien stworzyć jednak rzetelną biografię Dmowskiego. Jego szaleńczy antysemityzm, pełzanie przed KRK, rojenia o Polsce katolickiej i narodowej. Sklejenie z carskim imperium. Jego rolę w czasie Wersalu, która wreszcie wymaga odkłamania. Warto także opisać wątki obyczajowe, zadziwiająco powtórzone w osobie Prezesa.
    @asinau
    Przeczytasz tę biografię Dmowskiego?

    Bo ja brzydzę się postacią, która dla wielu jest prawie bogiem, ale tak jak słowa papieża służy tym organizacjom, osobom i stowarzyszeniom służy do podpalania naszego kraju, niszczenia naszych praw i okładania nas tymi postaciami jak bohaterami wartymi naśladownictwa.
    Powoływanie w tym celu różnych Instytutów i nazywanie ich imionami często zupełnie sobie przeciwnych postawą postaci to był tylko sposób na ukrycie nicnierobienia, pobieranie wielkich pieniędzy, bizantyjskości w otoczeniu i przechowalni dla nieudaczników, jakich mnóstwo w PIS, a także szyld ich "patriotyzmu". Wciąż nam tym patriotyzmem i umiłowaniem demokracji, religii, kościoła i innych ważnych dla wielu Polaków postaci i symboli wymachiwali przy każdej okazji.

    Na wolnym rynku ci ludzie nie mają żadnych szans, więc kleją się do takich ugrupowań jak PIS, gotowi własną matkę sprzedać za pensję "nie mniejszą niż 15-20 tysięcy" Za tę cenę przytakną wszystkiemu.

    A już nazwanie ulic, placów, rond i stawianie pomników tej postaci uważam za skandal.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Oby się Leszczyńskiemu udało.
    już oceniałe(a)ś
    12
    0
    Wróciła normalność i szerokie horyzonty. Nie trzeba nam ideologów ale zwykłego szacunku dla prawdy i budowania społeczeństwa obywatelskiego.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Gratuluję wyboru patrona, profilu i koncepcji działania instytutu. Moim zdaniem - strzał w "dziesiątkę". Trzymam kciuki za powodzenie przedsięwzięcia.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Proponuję skupienie się na walce z reakcjonizmem, czyli powrotem do PRL-u systemu antydemokratycznego, antyzachodniego i prorosyjskiego
    już oceniałe(a)ś
    3
    1
    Dlaczego komentarze nie pojawiają się od razu? Poddawane są cenzurze?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0