W środę (1 czerwca) w księgarniach pojawi się pierwsza od 8 lat i pierwsza po Noblu powieść Olgi Tokarczuk. To literacka gra z "Czarodziejską górą" Tomasza Manna. "Chciałam w niej pogrzebać, z miłością, bez złośliwości" - mówi noblistka.

Akcja nowej powieści Olgi Tokarczuk powieści rozgrywa się jesienią 1913 roku. Do miasteczka Görbersdorf, dziś Sokołowska, przybywa ze Lwowa młody Mieczysław Wojnicz. To właśnie tam (wcześniej niż w słynnym szwajcarskim Davos) otwarto – pierwszy w tej części Europy – ośrodek leczenia gruźlicy metodą klimatyczno-dietetyczną.

Wojnicz zamieszkuje w Pensjonacie dla Panów, gdzie spotyka innych kuracjuszy, na przykład Longina Lukasa, nauczyciela gimnazjalnego z Królewca, Augusta Augusta, socjalistę i pisarza z Pragi i Thila von Hahna, pochodzącego z Berlina malarza, znawcę pejzażu.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Dziękuję za wyjaśnienie tytułu. Gdy wpisywałem empuzjon, to wyskakiwało: nowa książka O. Tokarczuk. Poszukiwania w słownikach też nic nie dały. Podoba mi się.
    @cyklista7
    Teraz kolej na Kaczyńskiego - on też lubi trudne słowa, ale z empuzjonem na razie przegrywa.
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    @cyklista7
    gdyby słowo było powszechnie zrozumiałe , to byłoby - jak na Noblistkę - zbyt plebejskie ... ?
    już oceniałe(a)ś
    0
    6
    Jakoś nie jestem przekonany do koncepcji robienia z powieści manifestów ideologicznych autorów... Najważniejsza jest fabuła oraz krwiste postacie uwikłane w interesujące relacje, a nie propagowanie swoich przekonań prawicowych/lewicowych. To się nie kończy dobrze. "Czarodziejska góra" jest tyglem różnorodnych przekonań i postaw życiowych, a także oryginalnym i błyskotliwym odmalowaniem epoki, której prawdziwy "fin de siecle" jest tuż za rogiem. Można poczuć zeit geist, który Mann organicznie wykreował u podstaw bez nachalnej narracji i tez.
    już oceniałe(a)ś
    17
    11
    Mam pytanie o Josepha Conrada. Pytam bez złośliwości, bo czytałem tylko dwie jego powieści. Naprawdę można przypisać mu "pozbawianie kobiet godności oraz prawa do stanowienia o sobie"?
    @AlexWiater
    Też jestem ciekawa, bo poczytałam wiele jego opowiadań i tak wyraźnie zarysowanej niechęci do kobiet nie znalazłam. Oczywiście, jestem świadoma w jakiej kulturze wyrosłam.
    już oceniałe(a)ś
    4
    1
    @AlexWiater
    No właśnie to jest problem osób, które ustawiły się po którejś ze stron ideologicznej barykady - wszędzie szukają "wrogów" i widzą "matki boskie na kominie".
    już oceniałe(a)ś
    5
    3
    @AlexWiater
    kobiety wtedy były takie nie ze swojej winy. po prostu nie miały szansy na rozwój. cytowane przez Tokarczuk opinie należy odczytywać w kontekście tamtych czasów
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Kluczem bez wątpienia jest świetny przekład pierwszego tomu "Czarodziejskiej góry" T. Manna. Tłumaczem był Józef Kramsztyk i jemu chwała!
    @Zenobi
    eeeeeeeeeee... tam świetny , sama nuda
    już oceniałe(a)ś
    0
    12
    nabrałam chęci przeczytania... "Czarodziejskiej góry" Manna
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Empusidae – rodzina z rzędu modliszek. Zalicza się do niej 51 gatunków, zamieszkujących Afrykę, Azję oraz kraje basenu Morza Śródziemnego (z Wikipedii), też byłam ciekawa, co kryje się pod tajemniczym tytułem
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    A wystarczy znać mitologię, grecką oczywista i tytuł jawi się światłem jasnym choć strasznym. Dobrze ,że jakieś mojry, erynie się nie doplątały. Ale przecież nie wiadomo. Czytam dopiero. I zabawę tzw mózgową mam świetną jak u Umberta Eco
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    empuzjon - mi się kojarzy z jakimś targowiskiem próżności - czymś pustym wystawionym na handel
    już oceniałe(a)ś
    0
    0