"Straż nocna" Rembrandta została przycięta na początku XVIII wieku, bo nie mieściła się w amsterdamskim ratuszu. Po 300 latach wreszcie można ją oglądać w całości.

Co zrobić z obrazem, który jest piękny, ale za duży, by zmieścić się na wydzielonym dla niego fragmencie ściany? Przyciąć, oczywiście.

Tak przynajmniej uznały władze Amsterdamu, które w 1715 r. postanowiły wyeksponować w ratuszu ukończoną 73 lata wcześniej "Straż nocną" (obraz znany też pod tytułem "Wymarsz strzelców") Rembrandta. Dzieło holenderskiego mistrza pierwotnie wisiało w Kloveniersdoelen, siedzibie straży obywatelskiej w Amsterdamie. Ściany w ratuszu okazały się nieco mniejsze, obraz nachodziłby na drzwi - Holendrzy przycięli go więc na wymiar.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Sebastian Ogórek poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    P. Emilio,

    Rok Anno Domini 1715, chwalmy Pana, to nijak niestety "początek" XVII wieku.

    Jak uczyli w mniej więcej V klasie podstawówy - mniemam, iż nie będzie problemem dla Pani rozszyfrowanie cyfry zwanej ludowo rzymską - tak więc kontynuując jak uczyli tam kiedyś: to zdecydowanie, niech będzie "początek", jednak XVIII wieku
    !
    @No.1.
    czytaj ze zrozumieniem
    już oceniałe(a)ś
    2
    12
    @kjpa
    Co tu do zrozumienia? Oznaczenie wieku słusznie już zostało poprawione w zamieszczonym tekście.
    już oceniałe(a)ś
    19
    0
    Widzialem to dzielo w Amsterdamie, genialne!
    @facet-
    zgoda, i całe muzeum - świetne...
    już oceniałe(a)ś
    16
    0
    @julianna46
    Kiedys bylem w moim lokalnym muzeum- poludniowy Londyn, na wystawie Rembrantda, Canaletto , Caravaggio i innych mistrzow, zastanowila mnie notatka, ze wiekszosc z tych dziel pochodzi z Polski od krola Poniatowskiego, poniewaz Rosja w XIX wieku przekazala je Anglii.
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    I od tego czasu AI podrobiła już wszystkie obrazy Rembrandta, oryginały sprzedała w darknecie, a kasę przepiła!
    @niik
    Nie przepiła, tylko kupiła sobie miliony butelek lejdejskich z których czerpie prąd na swoje potrzeby ;)
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Jeszcze mówią "sztuczna". Za parę lat ta "sztuczna" może mi nakazać zwijanie manatek z powodu, którego nawet nie zechce mi wyjawić.
    @Diderrus
    Nie musisz się jakoś strasznie martwić. Dopóki to komputery rekonstruują Rembrandta, a nie odwrotnie, dopóty jesteśmy bezpieczni.
    Sztuczna inteligencja nie odróżnia psa od kota i nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy z flanelowej koszuli można zrobić sałatkę. Jeżeli radzisz sobie z takimi wyzwaniami, to zrelaksuj się z jakimś miłym ci napojem w ręku.
    już oceniałe(a)ś
    15
    2
    @kamyk_wj
    Akurat psa od kota może odróżnić bez problemu, bo jest wystarczająco dużo przykładów uczących w necie.
    już oceniałe(a)ś
    11
    1
    @kamyk_wj
    Człowiek tez nie potrafi odróżnić psa od kota, aż się tego nie nauczy :P
    już oceniałe(a)ś
    11
    0
    @kamyk_wj
    Tak się składa, że aktualnie najbardziej wydajną sztuczną inteligencję stworzył nie człowiek, lecz inna sztuczna inteligencja. Innymi słowy ludzkość została już wyprzedzona przez swoje dzieło.
    już oceniałe(a)ś
    8
    1
    @realista_eu
    E tam, ok 4 lat jakoś poprzez catchall jakiś algo uczy się rozróżniać łódki od rowerów i chyba dalej nie umie. Amazon Alexa dalej co drugiego "Alexa, kitchen on" nie jest w stanie ogarnąć.
    Chwilę jeszcze poczekamy na prawdziwy AI. Na razie to jest dalej nic innego jak machine learning oparty o sieci neuronowe.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @WillMcAvoy
    Captcha miało być
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @Diderrus
    AI uczy się tego, do czego ją zaprogramujesz. Mój dwuletni syn nauczył się na kilku przykładach odróżniać psy od kotów we wszystkich swoich książkach, chociaż są one malowane w bardzo różnorodnych stylach. AI potrzebowałaby do tego tysiące przykładów.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    "Paradoksalnie bez gajowego obraz wydaje się jakby pełniejszy..." :)
    @nikanor
    "To powieś se DiCaprio":)
    już oceniałe(a)ś
    4
    2
    @nikanor
    "Czołgiem" :-)
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Oni mają jakąś tam inteligencję.
    My mamy Wawrzyńca Pruskiego, który przed laty obciął swój talent lalkarza, a sułtan odtworzył mu umiejętność machania skojarzeniami jak kukiełkami.
    już oceniałe(a)ś
    9
    0
    Myślałem, że określenie "sztuczna inteligencja" już dawno temu zostało zarzucone, głównie z powodu zakłopotania, że do inteligencji jeszcze im bardzo daleko. Teraz na czasie trochę skromniejsze i znacznie lepiej oddające sprawę: "systemy uczące się".
    @mu.mix
    "Systemy uczące się" może jest używane na uczelniach polskich przez teoretyków akademickich. W praktyce używane są angielskie nazwy z jednego zasadniczego powodu: 99% materiałów o AI jest w języku angielskim i prym wiodą tu amerykańskie firmy. Nawet w materiałach technicznych używana jest nazwa Stuczna Inteligencja gdy od wielkiego dzwonu jakiś materiał napisany jest po polsku.
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    @aaaaabbbbbbb
    Sorry, ale ja pracuję w USA i stąd mam swoje spostrzeżenia. Machine learning przetłumaczyłem sobie na polski na potrzeby tego komentarza. Wydaje mi się, że to akurat bardzo udana nazwa.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Różnica między sztuczną inteligencja komputerową a naturalną ludzką, jest taka jak między geniuszem Rembrandta a ekstrapolacyjnym dokładaniem puzelków przez maszynę.
    @bardzospokojny
    Większość ludzkości przejawia jak najzupełniej naturalną głupotę.
    już oceniałe(a)ś
    16
    0
    @bardzospokojny
    Oj, już nie jest tak jak piszesz. Nie mówię o nadużywanym określaniu sprzętu AGD jako inteligentnego, ale o tym co się dzieje w firmach technologicznych i zapewne w strategicznych dziedzinach u kilku mocarstw.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @bardzospokojny
    Nie mam pojęcia, dlaczego Cię minusują, bo świetnie opisałeś różnicę między AI a ludzką inteligencją.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0