Dopóki w fabułę wpisany jest mit niższości kobiecej, mit zależności i mit romantycznej miłości, dopóty "Halka" będzie skansenem teatralności. Mam poczucie, że musimy przekręcić tę narrację - mówi reżyserka Anna Smolar.

Co oglądać i czytać, czego słuchać? Podpowiadamy i inspirujemy. Zapisz się na nasz kulturalny newsletter.

Reżyserka Anna Smolar i pisarka Natalia Fiedorczuk przygotowują feministyczny wariant najsłynniejszego operowego dzieła Moniuszki. Chcą zerwać z kulturą ofiary i wskazywać na uwikłanie we wzorce i zależności władzy. W środę 16 czerwca premiera „Halki" w nowej wersji w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie.

Witold Mrozek: Reżyserowałaś przez Skype`a...

Anna Smolar: [Śmiech] Naprawdę chcesz tak zacząć tę rozmowę?

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Marcin Ręczmin poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    W takim razie to nie będzie "Halka" A ja nie chcę być "widzką"!
    już oceniałe(a)ś
    25
    4
    Czy w Pasji wg św. Mateusza J. S. Bacha Jezus musi umrzeć na krzyżu? Hmm... No chyba jednak musi. Nie mam nic przeciwko alternatywnym wersjom tej, czy innej historii. Pole do popisu dla autorów! Twórzcie zamiast pasożytować na klasykach.
    już oceniałe(a)ś
    21
    2
    Czy Romeo i Julia muszą umrzeć ? Przecież to nieludzkie, żeby tacy młodzi umierali. Co tam autor, reżyser ma wizję....
    @pag1951
    I dlaczego to nie może być Romeo i Julian? Dość tych stereotypów o młodzieńczej heteryckiej miłości!
    już oceniałe(a)ś
    9
    1
    Super! Czekam teraz na "Straszny Dwór" w wersji queer - "Nie masz niewiast w naszej chacie... ", "Maciej będzie gospodynią..." - parę cytatów aż się prosi o reinterpretację :-))
    już oceniałe(a)ś
    18
    2
    " w fabule wpisany mit niższosci podległości romantycznej miłości" ... fabula powstała 150 lat temu kiedy nie było feminizmu ani równouprawnienia kobiet, podobnie jak fabula "tosca" czy"carmen". A Oto fragment " pana tadeusza" pisanego prawie 200 lat temu: "jestem kobietą rządy nie należą do mnie "..... nie oceniajmy ludzi którzy żyli I tworzyli swoje arcydzieła 200 lat temu i wcześniej miarą.
    @marekpoplawski
    Miarą naszych czasów.
    już oceniałe(a)ś
    6
    1
    "...to zostawia ślady w ciele tych aktorek, w ciele widzek i widzów, ale też w ciele aktorów, którzy im towarzyszą". Co za bełkot.
    @Mrs.Columbo
    Powinno być „widzczyń” :)
    już oceniałe(a)ś
    4
    1
    Miernoty, które nie potrafią same napisać "dzieła", przerabiają cudze, uznane, starając się na nich wypłynąć. Żałosne....
    już oceniałe(a)ś
    12
    2
    Feministyczne = mierne
    już oceniałe(a)ś
    12
    7