Jedna z najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych wystaw tego roku rozpoczęła się właśnie w Muzeum Polin. Oto miniprzewodnik po ekspozycji Wilhelma Sasnala.

Co oglądać i czytać, czego słuchać? Podpowiadamy i inspirujemy. Zapisz się na nasz kulturalny newsletter.

To jeden z najbardziej znanych na świecie polskich artystów współczesnych. Prace Wilhelma Sasnala znajdują się w najważniejszych kolekcjach, m.in. w Museum of Modern Art i w Solomon R. Guggenheim Museum w Nowym Jorku, Tate Modern w Londynie czy Centre Pompidou w Paryżu.

W Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin" rozpoczęła się właśnie monograficzna ekspozycja pt. „Taki pejzaż" z pracami stworzonymi przez artystę w latach 1999-2021 i poświęconymi tematyce żydowskiej, a w szczególności tematowi Zagłady, m.in. portretami, pejzażami i znakami.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Małgorzata Bujara poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Obrazy Pana Sasnala zapierają dech w piersi
    już oceniałe(a)ś
    7
    1
    Dziękuję za tę wystawę . Porządkuje mi ona moje dotychczasowe wrażenia ,że życie zawsze toczy się na jakimś cmentarzu. W Polsce jest to szczególnie odczuwalne. Odczucie to powoduje skłonność , co niektórych, do odwiedzania miejsc martyrologii również poza ojczyzną. Inni z kolei miejsca takie omijają szerokim łukiem , żeby nie myśleć i nie czuć.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    przejmująca wystawa i świetny wywiad z malarzem. odwiedzajcie Polin - naprawdę warto!
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    idziemyPrzezLasPijaniOdSłów
    idziemyNaSkrajANieboJestTuż
    @dadaRZYJE
    Dzięki. Dawno to było, kiedy słuchalem Siekiery z NA. Choć tekst niepokojący, to takie skojarzenie mi się wtedy zupełnie nie nasunęło.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Komentarze - prawie wszystkie - po raz kolejny skasowane
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Czy gdyby nie było obozów w Polsce obraz Chlew miałby inny wydźwięk? Dla mnie nie. Ale czy dla innych też nie?
    @diabloanielska
    Naciskam „kciuk do góry” aby poprzeć wpis , jest tam „0” poparcia, ale wyświetla się „już oceniałeś” i dalej jest 0 . Posługując się językiem Sasnala - do dupy z takim forum.
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    Ciekawe, ja zastanawiam się nad krajobrazem w kontekście Zagłady odwiedzając Niemcy. Chociaż większość zbrodni popełniono na ziemiach Polski, to w Niemczech było... wszystko? Hitler, przemysł, Wehrmacht, SS, Kancelaria III Rzeszy, Wansee, zjazdy NSDAP w Norymberdze. Całe centrum wymyślenia i zarządzania Zagładą i rzeszą pozostałych zbrodni. I dziś w tych wszystkich miejscach płynie sobie przyjemne, dostatnie życie.
    @ajednaknie
    W gruncie rzeczy wszędzie jest podobnie. Są i tam pewnie okazje i wydarzenia , kiedy się o tym przypomina, są artyści, którzy przypominają o tej odpowiedzialności.
    Na poziomie państwowym Niemcy jednak uznali swoja odpowiedzialność za to, co zrobili, społeczeństwo żyje swoim codziennym życiem.
    już oceniałe(a)ś
    6
    1