Kiedy pierwszy raz czytałem "Sąsiadów", czułem wstyd i złość. Dziś trudno mi tamten wstyd namierzyć. Ale tamta złość we mnie została - mówi Wilhelm Sasnal. W Muzeum Polin pokazuje krajobraz po Zagładzie.

"Taki pejzaż", który można zobaczyć od czwartku w Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin", to pierwsza tak duża polska wystawa artysty od 2007 r. Znajdzie się na niej ponad 50 obrazów obrazów namalowanych przez Sasnala od 2002 r.

Najstarsze powstały w 2001 r., inspirowane wydanym wówczas w Polsce słynnym komiksem Arta Spiegelmana "Maus", nagrodzoną Pulitzerem powieścią graficzną o relacji autora z ojcem Władkiem Spiegelmanem, polskim Żydem i byłym więźniem Auschwitz. Najnowsze powstały w tym roku specjalnie na wystawę.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Michał Olszewski poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Nie wszyscy Polacy byli antysemitami, dziadkowie handlowali z nimi, a ciocia przemycala jedzenie do getta, za co dostala w twarz. Nie rozumiem antysemityzmu.
    @facet-
    kiedyś spytałem mojego pradziaka, kiedy jeszcze żył, rocznik 1914 dlaczego on zawsze tak na Żydów wyzywał. Pradziadek miał sklep we wsi pok Olkuszem, i Żydzi nie chcieli handlować z Polakami, przez co musiał po towary dymać na rowerze do Polaków wiele kilometrów dalej. Na dzisiejsze powiedzielibyśmy, że go dyskryminowali. Ot i przyczyna. [ten post to ciekawostka a nie jakiś statement]
    już oceniałe(a)ś
    10
    5
    @facet-
    Nie rozumiesz, bo jesteś człowiekiem.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    @malkoz
    Polaków?
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    Bardzo mądre i prawdziwe, a ogromnie przez to smutne ...
    już oceniałe(a)ś
    34
    5
    myslenie boli

    moze swiat wygladalby inaczej gdyby nie bolalo?

    a moze nie bolaloby, gdyby swiat wygladal inaczej?
    @qwer_asd_zxc
    A głupota nie boli, i w tym jest sedno problemu.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    Nawet po osiemdziesięciu latach w arcykatolickim narodzie polskim jest mnóstwo osób, które nie są zdolne do okazania empatii ofiarom Holocaustu i do przeprowadzenia uczciwego "narodowego" rachunku sumienia, który to obowiązek nakłada na nich sama przynależność do Kościoła Katolickiego. Kierunek został wskazany już pół wieku temu słynnym listem biskupów "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie". I żadnego efektu, ani zastanowienia. Zamiast tego z komentarzy do wywiadu znów wylewa się szambo.
    @PiotrPBB
    Ponieważ minelo 76 lat od wojny . Holocaustu byl straszliwa tragedia . Ale teraz mam wrażenie jest cynicznie używany do nacisku na wypłacenie majątku bez spadkowego Nowojorskim organizacjom żydowskim .
    już oceniałe(a)ś
    4
    2
    Bardzo mi bliska postawa. Może to dlatego, co teraz zostało wypowiedziane, zawsze znajdowałam w pracach Sasnala coś, co skłaniało do rozmyślań. To coś jest też - poza samymi słowami - w wierszach Grzegorza Kwiatkowskiego. jakoś mi się, przy różnych środkach wyrazu i różnicy metrykalnej, obaj panowie komponują.
    już oceniałe(a)ś
    12
    0
    Wszystkim baranom, bucom i antysemitom krytykującym tu Sasnala radzę doczytać do końca. Tam się dowiecie, że ten facet sprzedał swoje dzieło za rekordową dla Polaka-artysty kwotę. Opinia różnej maści gamoni to tylko odbicie ich ciaśniutkich łepetynek. Świat ocenia Sanala inaczej!
    @bashobora
    czyli tobie--- - zapłaciles kaucyjke za uchodżce- online czy gotowka/
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Ja też odczuwam wstyd za mówiacych po polsku (zwykle słabo) barbarzyńców nienawidzących Żydów, uchodźców. Przejeżdzałem wielokrotnie przez te żywe grobowce Pińczowa, Wolbromia.
    Sam mieszkam w poniemieckim mieście, ale oni zniknęli w inny sposób.
    już oceniałe(a)ś
    11
    1
    Przykuwa uwagę obraz "Las". Po wiekach usiłowań, aby było jak prawdziwe...taki malarski gest. Pięknie.
    Prawdziwa sztuka wciąż zaskakuje (no i po co malować igliwie?).
    już oceniałe(a)ś
    11
    1