"Cyberpunk 2077" od kilku dni wyskakuje już prawdopodobnie z co drugiej lodówki. Nowa gra warszawskiego studia CD Projekt RED, twórców wielbionego na całym świecie "Wiedźmina 3: Dziki Gon", zamiast do świata pełnego magii i elfów pozwala graczom przenieść się do dystopijnego miasta z przyszłości.
Ale jeśli czujecie się zagubieni, bo nic wam nie mówi nazwa Night City, nie wiecie, kim był Johnny Silverhand i dlaczego wciela się w niego akurat Keanu Reeves, to poniższy tekst potraktujcie jako ściągawkę.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze
W 1999 roku nie było sióstr Wachowskich, tylko bracia Wachowscy i to bracia Wachowscy stworzyli "Matrixa".
Rozumiem, że autor nie chciał być posądzony o homofobię i że dzisiaj mówi o siostrach Wwchowskich tak jakby dzisiaj byli braćmi Wachowskimi. Niemniej jednak film nakręcili wtedy bracia Wachowscy i myślę, że z tym zgodziłyby się dzisiaj siostry Wachowskie.
Myślisz, misiu, czy wiesz na 100%? Bo jak myślisz, to sobie myśl w ciszy – nie wypowiadaj się w temacie płci innych osób, bo to one o tym decydują :)
Gdy się włacza dvd z filmem Matrix, napisane jest "A movie by the Wachowski Brothers"
Wiedziałem, że jak zajrzę w komentarze, to znajdę jakiegoś smutasa, który płeć twórczyń Matriksa uzna za najważniejszą informację w całym artykule...
Dokładnie. To tak samo jak z Giertychem, kiedyś był z niego polityczny kawał uja a dzisiaj równy chłop.
To jest kwestia pewnej uprzejmości. Używanie imienia lub nazwiska osoby, którym ta przestała się posługiwać ("deadnaming") to w anglojęzycznym świecie nieuprzejmość, często celowy afront. Gdybyś mówiąc o matce przyjaciela używał cały czas jej panieńskiego nazwiska, mogłoby to być obraźliwe także po polsku, nie?
Każdy Polski dziad stał się ostanio specem od zaimków osobowych i cudzych genitaliów :)
nie, panienskie nazwisko nie jest dla kobiet obrazliwe, przeciwnie, lubia sie nim poslugiwac nawet w roznych sytuacjach. . jesli ktos obcy go uparcie uzywa, a dana mezatka zmienila je z kretesem na nazwisko meza, to co najwyzej pokazuje, ze orbituje on w swiecie sprzed jej zamazpujscia i budzi co najwyzej zainteresowanie - dlaczego.
Też to zauważyłem. Ta zbitka zresztą (BRACIA Wachowscy) utrwaliła się tak dalece, że nie mogę powstrzymać uśmiechu, czytając o siostrach... ;-)
Zagram chętnie, ale jak porządnie połatają. No i jak już będzie sensowna wersja na PS5.
Takich smaczków jest więcej. Nie tylko odnośniki do literatury, ale też odnośników do naszych Polskich realiów. Na przykład drzazga z opisem "wiary" Warszawsko-katolickiej.
Nie czekaj. Chropowatości przydają klimatu, atmosfera nieidealności współgra z kapitalnie stworzonym otoczeniem. Łaty... zaryzykuję i powiem ci, że są wbrew Cyberpunkowi ;)))
No to pocisk. Troszkę te drzazgi lekceważyłem aż nagle uzmysłowiłem sobie ileż to czasu poświęcałem na czytanie w Wiedźminie i... zawstydziłem się, bo przyłapałem się na intelektualnym lenistwie.
Podoba mi się taka postawa. Choć sam nie grywam... ;-)
Wy też nie wiecie, szanowna redakcjo. Johnny, JohNNy Silverhand!
Minus? Autor się obraził?... :D Czytamy, co napisaliśmy, miśki! Do słownika zaglądamy! A nie siara z błędną pisownią popularnych imion!!! :))
Autor dał plusa i dziękuje za zwrócenie uwagi na literówkę ;)
A może pikować w górę? Cokolwiek?
Racja. Ale edytować się nie da.
Sam juz oddalem bo straszny chlam. Niestety obawiam sie ze nachapali sie i niczego sie na bladach nie naucza
W oryginale było tak ""The sky above the port was the color of television, tuned to a dead channel."
Po prostu tłumacz wtopił. Swoją drogą, czy nie powinno być "pusty kanał"? Nie znam się, ale wydaje mi się, że w polszczyźnie funkcjonowało raczej takie właśnie pojęcie.
Prawo prasowe
Art. 12. Obowiązki dziennikarza
2. Dziennikarzowi nie wolno prowadzić ukrytej działalności reklamowej wiążącej się z uzyskaniem korzyści majątkowej bądź osobistej od osoby lub jednostki organizacyjnej zainteresowanej reklamą.
Ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym
Art. 7. nieucz. praktyki
Nieuczciwe praktyki rynkowe wprowadzających w błąd
11. kryptoreklama, która polega na wykorzystywaniu treści publicystycznych w środkach masowego przekazu w celu promocji produktu w sytuacji gdy przedsiębiorca zapłacił za tę promocję, a nie wynika to wyraźnie z treści lub z obrazów lub dźwięków łatwo rozpoznawalnych przez konsumenta;
Wy serio myślicie, że gra, która pobiła rekordy przedsprzedaży, potrzebuje kryptoreklamy na Wyborczej?...
Myślę że to nie jest kryptoreklama a prawdziwa fascynacja gazetowych nerdów, którym do łba nie przyjdzie, że jest niemała liczba czytelników, którzy głęboko się tym nie interesują. Starsi redaktorzy może i o tym wiedzą, ale dają poszaleć młodzieży.
Nie wierzę, że nagle różni dziennikarze tej samej gazety zostali zafascynowali jedną grą i stąd codzienne artykuły z powiadomieniami w aplikacji włącznie. Ktoś porównał to do pisania o piłce nożnej w czasie Euro w Polsce. Ale tutaj nikt nie pisze o różnych grach, analogicznie do różnych zespołów piłkarskich. Temat jest jeden. Jak jakaś firma wypuszcza nowy model samochodu, to nie ma tesktów na ten temat dzień w dzień.
Niech piszą o różnych grach, jeżeli to ich fascynuje.
Nie rozumiem - ktoś cię zmusza do czytania??
Nie po to mam abonament gazety, żeby dostawać kryptoreklamy. Jak lubisz, Twój wybór. Ja nie mam na to ochoty.
Nie, ale płacę. Za informację. Jeśli namolnie, w gruncie rzeczy tę samą, daje się na czołowe miejsce i nie jest to ostrzeżenie o powodzi, mogę podejrzewać że to albo manipulacja, albo głupota. Nerda.
ten artykuł nie sprawil na mnie wrazenia kryptoreklamy, jest wystarczająco obiektywny i wywazony
Kilkanaście artykułów dzień w dzień powoduje, że temat gry jest ciągle obecny. To forma reklamy.
Film z 1988 do dziś jest uznawany za jedno z najlepszych Anime. Nawet w grze pojawia się motocykl wzorowany na tych z Akiry. O Ghost in the Shell jedno-dwa zdania a tam pojawiły się praktycznie wszystkie pomysły na cyberwszczepy i społeczeństwo żyjące częściowo w sieci, nie wspominając o samoświadomości cyber mózgów. W dużej mierze to te pomysły zainspirowały nie tylko Matrix ale połowę filmów sci-fi.
No i w jaki sposób kryzys lat 90-tych wpłynął na rozwój japońskiego cyberpunku skoro najważniejsze jego pozycje powstały przed krachem na giełdzie w 1990? - Akira to Manga z lat 1982-90 i anime z 1988 a manga Ghost in the Shell powstała w 1989-90 (zekranizowana w 1995).
Jeśli się ma ambicję napisania czegoś co miałoby być przewodnikiem to warto się samemu-mej najpierw dokształcić i upewnić że nie pomija się rzeczy istotnych.