Wszyscy mamy poczucie, że zbliżamy się do jakiegoś krytycznego punktu. Stare idee się wyczerpały, a nie powstała żadna nowa. Czasem mi się wydaje, że świat czeka teraz na wojnę. A w każdym razie na coś innego - z Olgą Tokarczuk rozmawia Dorota Wodecka.

Olga Tokarczuk - pisarka, autorka m.in. powieści "Prawiek i inne czasy" (1996), "Dom dzienny, dom nocny" (1998), "Bieguni" (2007, nagroda Nike 2008), "Prowadź swój pług przez kości umarłych" (2009) i "Księgi Jakubowe" (2014)

Dorota Wodecka: Historia Jakuba Franka, którą przywołuje pani w "Księgach Jakubowych", jest niewiarygodna i niewygodna. Dla Polaków, dla Żydów i dla frankistów.

Olga Tokarczuk: Rzeczywiście, mało się o niej mówiło. Tabu było podwójne. Frank jest przez Żydów postrzegany jako mroczna i demoniczna postać, która wyprowadziła z judaizmu kilka czy kilkanaście tysięcy ludzi i dokonała konwersji na katolicyzm. Żydzi aktywnie przemilczali sprawę Franka. Został obłożony klątwą i zalecane było, żeby jego imienia nie wymieniać.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Z tego ciekawego wywiadu warto zapamiętać: "Mamy w większości żydowskich praprzodków." Więc skąd ten polski antysemityzm? Czyżby Polacy sami siebie tak nienawidzili? To by było bardzo masochistyczne i równocześnie katolickie! Chyba więc można wysnuć wniosek: Polski katolicyzm jest z założenia antysemicki.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0