"Marsjanin" Andy'ego Weira przebył długą drogę, by stać się fenomenem. Od publikacji na stronie internetowej, przez e-book za 0,99 dol., aż do sześciocyfrowej zaliczki i ekranizacji w reżyserii Ridleya Scotta.

W 1995 r. pewna brytyjska młoda mama ukończyła powieść o nastoletnim czarodzieju. Kolejno odrzucało ją 12 wydawców, aż w końcu Bloomsbury dało 1,5 tys. funtów zaliczki i wydrukowało 1 tys. egzemplarzy. Do dziś siedem tomów "Harry'ego Pottera" sprzedało się na świecie w ponad 450 milionach, filmy na ich podstawie zarobiły zaś blisko 8 miliardów dolarów. Wniosek: wydawcy potrafią przeoczyć podsunięty im pod nos bestseller.

Najniższa możliwa cena

Jeszcze do niedawna odrzucany pisarz był zdany na ich łaskę, dziś jednak internet daje nowe możliwości. W pełni wykorzystał je Amerykanin Andy Weir. W przeszłości miał kiepskie stosunki z agentami literackimi, którzy jego debiutancką powieść, "Marsjanina" zgodnie odrzucili. Zaczął więc publikować ją w odcinkach na stronie internetowej. - Po zamieszczeniu ostatniej części zacząłem dostawać prośby, by przygotować całość jako e-book, żeby nie trzeba było czytać powieści przez przeglądarkę. Gdy to zrobiłem, dostawałem kolejne e-maile od osób, które chciały przeczytać "Marsjanina", ale nie potrafiły ściągnąć pliku z mojej strony i wgrać go na swój czytnik. Prosiły o wersję na Kindle'a. Ustawiłem najniższą możliwą cenę, czyli 0,99 dol. - opowiada pisarz. W trzy miesiące e-book rozszedł się w 35 tys. egzemplarzy, szturmując listy bestsellerów Amazona.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Cena w Amazon (Kindle) już wyższa - od 3$ w górę, natomiast w Polsce w okolicach 10$ za e-book. Pośrednicy ... Potem się dziwią, że kwitnie piractwo. Kto jest piratem i przestępcą - chyba ten, kto robi 10 z 1 dolara (tak, po przetłumaczeniu ale jednak to przesada).
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    Ciekawe jak wraca hard science fiction. Bo ta książka (rekomenduję BTW) to klasyczne hard SF. Właściwie sama technika, bez pytań o ludzi, "sens wszystkiego" itp. Wydawałoby się że hard science fiction to naiwna przeszłość, z okresu gdy tylko fantazją można było dążyć tam gdzie "prawdziwa" technika jeszcze nie pozwalała. Wydawałoby się że hard FS odeszła w naszym czasie kiedy loty kosmiczne (OK, bliskie) są tak codzienne że właściwie nikogo nie interesuje kto jest dziś na ISS i co robi. Nawet niby "solid hard SF" lat 50-60 XXw ("Starship Troopers" Heinleina, "Niezwyciężony" Lema) tak naprawdę używało scenerii hard SF do rozważania problemów "nietechnicznych". "Eden" Lema to była jeszcze jedna niby Robinsonowska przygoda, ale nie o tym ta książka była tak naprawdę, to było o społeczeństwie tutaj, bardziej Orwell niż Clarke. Czyżby dziś w ludziach wciąż była niezaspokojona potrzeba czystej przygody i eksploracji? Wygląda że po przerwie pokoleniowej (kogo w latach 80 XXw obchodziły loty kosmiczne?) temat wraca...
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    właśnie kupiłem na amazonie - oczywiscie wersję w oryginale, uwielbiam takie historie
    już oceniałe(a)ś
    4
    2
    Takie książki fajnie się czyta, o ile chce się pochłonąć trochę wiedzy. Po opisie, zwłaszcza przygotowań autora, skojarzyła mi się z inną sci-fi (Odwet oceanu - Frank Schatzing), gdzie ilość informacji jednych zachwyca, innych odstrasza i nudzi.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Jak działają te siłowniki? Przecież to bez sensu.
    @1gonzales Jeżeli czegoś nie ogarniasz, to nie oznacza bezsensu , tylko niedostatki twojego umysłu...Jesteś po prostu cienki Bolek !
    już oceniałe(a)ś
    4
    3
    @1gonzales Z tego co pamiętam z filmu, to ten egzoszkielet był zamontowany na stałe. Nie dało się go zdjąć. W związku z tym mnie interesuje bardziej, jak on zmieniał koszulkę?
    już oceniałe(a)ś
    2
    3