Intelektualiści piszą list otwarty do Bogdana Zdrojewskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego

Szanowny Panie Ministrze,

Jako redakcja dwumiesięcznika "Nowa Europa Wschodnia", a także środowisko polskich intelektualistów skupionych wokół periodyku, zwracamy się z uprzejmą prośbą o pozytywne rozpatrzenie odwołania, złożonego przez Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu, wydawcę "Nowej Europy Wschodniej", w sprawie nieprzyznania dotacji na rok 2014.

Pragniemy podkreślić, że "Nowa Europa Wschodnia" jest jedynym periodykiem na polskim rynku wydawniczym, który tak szczegółowo opisuje (w kontekście politycznym, społecznym, kulturalnym, tożsamościowym, historycznym) wydarzenia na Wschodzie. Naszym głównym celem jest podejmowanie dialogu ze wschodnimi sąsiadami Polski - w dużej mierze kulturowego. Wśród autorów znajdują się najbardziej cenione w Polsce i za granicą nazwiska. W trudnych czasach: kryzysu politycznego na Ukrainie, izolacji międzynarodowej Białorusi, ciężkich doświadczeń, jakie przeżywają stosunki polsko-litewskie, i podejmowanych prób dialogu polsko-rosyjskiego, "Nowa Europa Wschodnia" odgrywa niezwykle ważną rolę. "Nowa Europa Wschodnia" jest dwumiesięcznikiem o charakterze misyjnym, a nie przedsięwzięciem komercyjnym. Bez dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (jedynie MKiDN rozpisuje konkurs wspierający czasopisma i czytelnictwo) trudno będzie utrzymać dotychczasowy poziom pisma.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze