Mózg człowieka składa się z ok. 86 mld neuronów. Ich wypustki, czyli dendryty i aksony, mogą według szacunków tworzyć ponad 100 bln (tysięcy miliardów) połączeń.
Połączenia te umożliwiają komórkom nerwowym komunikację, a całemu mózgowi - pracę.
Do niedawna zakładano, że cała wymiana informacji w mózgu zachodzi w mikroprzestrzeniach pomiędzy zakończeniami aksonów, czyli synaps. Sygnały przekazywane są w nich w formie chemicznej jako neuroprzekaźniki (neurotransmitery).
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze
Synapsa to szczelina - fizyczna separacja dwóch oddzielnych komórek jakimi są neurony. Jeśli mają być w różnych stanach to nie mogą być fizycznie połączone,
ale jeśli mają się komunikować (wpływać na siebie, na swój stan), to aby "jakoś" tego dokonać, posługują się drogą chem. (subst. chem. - neuroprzekaźnikami).
"Siła" (wzmocnienie) lub "słabość" synapsy polega na tym, że poprawiana (lub osłabiana) jest transmisja pomiędzy dwoma neuronami, które ona "łączy".
Jej efektywność wzrasta poprzez zwiększenie emisji neuroprzekaźników presyn., liczby receptorów postsyn., a w końcu powiększeniu (powierzchni) samej synapsy.
Dzieje się to wszystko (wzmocnienie, osłabienie) w procesie uczenia (lub zapominania) plus dodatkowo tworzenie zupełnie nowych połączeń (synaps).
Nie wiem czy synapsy "przechowują informację" ("bity"). Wydawało mi się, że to rola neuronów, a synapsy umożliwiają selektywną komunikację między nimi.
Dodatkowo szacuje się liczbę synaps 1 neuronu na 1000 do 10 000 (czasem nawet 15 000) więc sumaryczna liczba połączeń może być bliższa 10^15 (trylion), ale tak naprawdę wciąż tego nie wiemy.
Swoją drogą to i tak zadziwiające, że nasza "sieć" funkcjonuje tak sprawnie bazując na komunikacji chem. (a więc relatywnie wolnej i nie tak precyzyjnej jak elektr.) pomiędzy jej "węzłami". Szczelina synaptyczna to ok. 30 nanometrów. Taką odległość impuls elektr. pokonuje w 10^-14s.
Innymi słowy 100 mld razy w czasie 1-krotnego (10^-3s) przekazania informacji na drodze chem. Subtelna różnica :-)
W naszej europejskiej (długiej) skali 10^15 to biliard. Trylion to 10^18
EU: ..mln, mld, bln, bld, .....trln, ...trld, itd.
USA: mln, bln, trln, qdrln, pntln, sxtln, itd.
Binarne zero lub jedynka to tzw. dane proste, dopiero dane zagregowane tworzą informacje a te dopiero kumulują się do wiedzy.
To tyle podstaw informatyki.
Proszę autora doczytać ze zrozumieniem
a nie wklepywać knoty ze sztucznej
inteligencji.
Nie, bzdurzysz jak zwykle, próbując popisać się swoją BARDZO podstawową wiedzą sprzed... dziestu lat. I to kiepsko przyswojoną.
Bity informacji to NIE jest kod binarny! Bity *mogą* być zapisane w postaci kodu (jak i każdej innej, w zasadzie bez limitu, wszystko we wszechświecie może być przedstawione jako bity informacji), ale nie muszą.
Po ran PIERDYLIARDOWY - doucz się, narcyzie, zanim zaczniesz pouczać innych w swoich zbędnych i dennych komentarzach. To nie pierwszy, nie dziesiąty, nie setny raz, gdy próbujesz brylować, prezentując NIC.
"Bity informacji to NIE jest kod binarny! Bity *mogą* być zapisane w postaci kodu (jak i każdej innej, w zasadzie bez limitu, wszystko we wszechświecie może być przedstawione jako bity informacji), ale nie muszą."
Siadaj, pała za bełkot.
Generalnie słaby i żałosny komentarz. Pasuje do przycisku "kosz", co niniejszym czynię.