U czerwończyka nieparka występuje bardzo wyraźny dymorfizm płciowy i stąd właśnie wzięła się jego nazwa gatunkowa - para jest nie do pary
Opinie publikowane w serwisie wyrażają poglądy osób piszących i nie zawsze muszą odzwierciedlać stanowiska całej redakcji

Czerwończyk nieparek (Lycaena dispar) zalicza się do najpospolitszych motyli w Polsce. Dla wielu osób może być więc sporym zaskoczeniem, że znajduje się na liście gatunków objętych ścisłą ochroną gatunkową.

U czerwończyka nieparka występuje bardzo wyraźny dymorfizm płciowy i stąd właśnie wzięła się jego nazwa gatunkowa. Wierzchnia strona skrzydeł samca jest czerwona. Co więcej na każdym przednim skrzydle (a czasami także na tylnych) znajduje się mała, czarna plamka. Dzięki niej można go łatwo odróżnić od bardzo podobnego czerwończyka dukacika (Lycaena virgaureae), których na swoich skrzydłach nie ma żadnych plam.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Michał Olszewski poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Śliczny nieparek. Pozdrowię jak spotkam.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    brawo! jak zwykle super
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    W Wielkie j Brytanii stwierdzili,że ich wymarłemu nieparkowi najbliżej do holenderskiego i odtworzyli populację sprowadzając osadników z Niderlandów, od tamtej pory nazywają go Lycaena dispar batavus.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Czy nie można by pokazać zdjęć zarówno samca jak i samicy?
    @cendri
    Są. Samica na pierwszym zdjęciu, samiec na drugim.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0