Pandemia i wyprodukowane szczepionki potwierdziły, że technologia mRNA jest skuteczna i może być szeroko stosowana.

Prof. Jacek Jemielity kieruje Laboratorium Chemii Bioorganicznej w Centrum Nowych Technologii (CeNT) Uniwersytetu Warszawskiego. Jest założycielem spółki spin-off UW ExploRNA Therapeutics. Jego patent na modyfikację mRNA kupiła firma BioNTech, o której wszyscy usłyszeliśmy w czasie pandemii dzięki szczepionkom wyprodukowanym z koncernem Pfizer.

Odkąd powstały szczepionki przeciwko COVID-19, czekałem na nagrodzenie Katalin Karikó i Drew Weissmana. To taka Nagroda Nobla, o jaką samemu Alfredowi Noblowi chodziło – chciał wyróżniać odkrycia, które przekładają się na poprawę życia społeczeństwa. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Roman Imielski poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    a u nas rozbudowujemy biblistykę , brawo my
    @amberowy
    i płaskoziemstwo :)
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    "Technologia RNA" wydaje się mieć wielką przyszłość, ale raczej nie jako szczepionki - to raczej kwestia mody, bo klasyczne szczepionki są po prostu lepsze (działają na więcej epitopów, są mniej podatne na niewielkie zmiany sekwencji antygenu). Natomiast naprawianie "zepsutych" genów etc., a może i polepszanie pewnych parametrów komórkowych, to będzie "to"...o ile ktoś nie zakaże takich modyfikacji.
    @Futurama68
    RNA ma naprawiać geny? Zbudowane z DNA? Nie masz w ogóle pojęcia o czym piszesz. mRNA u człowieka nie żadnego wpływu na chromosomy, znajduje się zresztą w mitochondriach.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @kzet69
    To jakaś prowokacja? Udajesz przygłupa z wielkim ego?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0