Pacjenci po endoprotezoplastyce biodra w Polsce na pomoc czekają zbyt długo, a to nie uwzględnia ich indywidualnych potrzeb. Mój projekt ma na celu to zmienić.

dr n. med. Halina Protasiewicz-Fałdowska - osteopatka, fizjoterapeutka, trenerka, pracuje w Katedrze Rehabilitacji i Ortopedii Colegium Medicum UWM w Olsztynie. Absolwentka AWF w Poznaniu, Osteopathie Schule (OSD) w Polsce. Laureatka konkursu „Przedsiębiorca godny naśladowania" w 2019 r.

_____________

Endoprotezoplastyka to zastąpienie zniszczonego stawu biodrowego sztucznym implantem. Najczęściej zabieg dotyczy głowy kości udowej, a w niektórych przypadkach również panewki stawu biodrowego. Operacja nie rozwiązuje jednak wszystkich problemów. Pacjenci po zabiegu często odczuwają ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa, ból biodra po przeciwnej stronie, do którego czasem dołącza się również ból kolana po operowanej stronie lub ból stopy związany z innymi dysfunkcjami.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Jak I gdzie mozna zglosic sie do udzialu w tym programie?
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    > Nowy program usprawniania może okazać się krokiem milowym w terapii

    Okaże się krokiem milowym jeśli zapewnieni będą:
    LUDZIE - personel wykonujący tę terapię (trzeba ich zatrudnić, wyszkolić i zapłacić za ich pracę)
    CZAS - na pracę z pacjentami (czas trzeba kupić, a jest coraz droższy)
    baza lokalowa, wyposażenie i sprzęt (to najłatwiejsze ale też kosztuje)
    Kto i ile płaci ?
    @slav_
    a NFZ płaci od razu bez kolejek ?
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    jaka to innowacja i po co? mam 72 lata, 30 maja mialem totalna plastyke stawu biodrowego. nastepnego dnia po rtg kontrolnyn i spotkaniem z fizjoterapeuta wyszadlem o kulach do domu (ok.200m od oddzialu do samochodu) .Dostalem broszure z zestwem cwiczen i recepte na leki p-bolowe na 2 tygodnie plus heparyne na 4 tyg na . Kontrolna wizyta u fizjoterapeoty po 3 tygodniach, zalecenia - uzywac kuli w razie potrzeby na dluzszych spacerach. Wczoraj ostatnia heparyna, 2 km spacer z psem (duzym i mlodym- sznaucer olbrzym) , zadnych kuli ,kontrolna wizyta (telefoniczna) u lekarza za 2 tygodnie , u fizjoterapeuty za 6 tygodni. Zadnych p-bolowych, cwiczenia 20 minut 2xdz.
    Aha, mieszkam w Szwecji, na operacje czekalem 3 tyg, zaplacilem 100 koron za pobyt w szpitalu i 100 koro za wizyte u fizjoterapeuty.

    ,
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Od kilku lat mam dwie endoprotezy stawów biodrowych i nie czuję się chory. Dużo chodzę, jeżdżę na rowerze, pływam i jeżdżę na nartach. Właściwie zrezygnowałem tylko z biegania.
    (Dwa miesiące po operacji była wizyta kontrolna w szpitalu. Przyjechałem na nią samochodem, kul już nie używałem. Panią, po operacji tego samego dnia co ja, z którą uczyłem się chodzić na korytarzu szpitalnym, przywiozła córka. Pani do chodzenia używała dwóch kul.)
    Proponuję:
    1. Po operacji powiedzieć pacjentowi, że jest wyleczony, zdrowy i nie jest kaleką.
    2. Informować pacjenta, czego mu robić nie wolno. Tego w zasadzie szpital i ortopedzi nie robią. Część ortopedów tego nie wie. (Sam musiałem doświadczyć czego mi robić nie wolno.)
    3. Opracować i umieścić w YouTubie kilkanaście krótkich filmów (10-30 min) pokazujących zestawy ćwiczeń gimnastycznych, które są zalecane jako rehabilitacja po operacji. Filmy te powinny być skierowane dla osób w różnym wieku, o różnej wadze, różnym upływie czasu po operacji, itp. (YouTube zawiera wiele filmów z ćwiczeniami dla pań, dla seniorów, 40+, na "płaski brzuch"..., które mogą służyć za wzór.)

    Koledzy i kolezanki po operacji stawu biodrowego: Jesteśmy już zdrowi!.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Indywidualne podejście do każdego to rzeczywiście byłaby rewolucja w naszej służbie zdrowia. Niestety u nas leczy się choroby, a nie człowieka.
    już oceniałe(a)ś
    0
    1