Do stycznia br. pandemia COVID-19 pochłonęła oficjalnie 5,5 mln ofiar. Demografowie oceniają na podstawie modeli matematycznych, że prawdziwa liczba ofiar infekcji SARS-CoV-2 na świecie może być od dwóch do czterech razy wyższa i wynosić już między 12 i 22 mln ofiar

Jacek Kubiak jest profesorem biologii, pracuje we Francji we wspólnym instytucie Krajowego Centrum Badań Naukowych (CNRS) i Uniwersytetu Rennes 1.

____

Od początku pandemii było jasne, że oficjalne statystyki dotyczące śmiertelności z powodu COVID-19 podawane przez państwowe władze sanitarne we wszystkich krajach świata nie mogą być dokładne. Wszędzie są zaniżone.

Choroba, która daje tak wiele różnych skutków – od zakażenia bezobjawowego, przez tzw. lekką grypę, po długotrwały, ciężki przebieg pod respiratorem i gwałtowną śmierć z uduszenia jest dla epidemiologów niezwykle trudnym obiektem do oceny.
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Do autora prośba: zmieńcie tytuł
    z: "Paszporty covidowe ratują życie i ekonomię"
    na "Paszporty covidowe ratują życie i gospodarkę".

    Bo ekonomia to nauka o gospodarce... Pisanie o "ekonomii" w sensie "gospodarki" jest brzydką kalką z angielskiego (kiedyś w szkole uczono o makaronizmach). Jeszcze brzydszą kalką byłby tytuł mówiący o "polucji" środowiska naturalnego (zamiast o zanieczyszczeniu). Nie idźcie tą drogą...

    A niezależnie od powyższego: ***** *** i przystawki też.
    @abcderhgijklm
    A "polucjanci" są dopuszczalni? ;)
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Dla zainteresowanych, tutaj jest link do analizy w Nature:

    www.nature.com/articles/d41586-022-00104-8
    @MarcinFromJasoom
    Dziękuję. Super ciekawe.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Jak na aktualne 7 i pół miliarda ludzkości to nie jest to masakra w stylu dawnej dżumy, ospy, czy nawet hiszpanki.
    3 promilla jakoś wychodzi?
    @pedro.666
    Tam gdzie siada lub nie istnieje system opieki zdrowotnej, i nie ma szczepień, ilość przypadków śmiertelnych jest wyższa niż podczas hiszpanki, a więc niższe wskaźniki są efektem jedynie wyższego poziomu medycyny no i błyskawicznemu powstaniu szczepionek.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Albo i mniejsza liczba ofiar, jakby liczyć to po staremu.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0