Tak wyglądała druidzka kapłanka z epoki żelaza?
Prawdopodobnie żyła około 2 tys. lat temu. Gdy umierała, była dobrze po sześćdziesiątce. Nie dożyłaby tak zaawansowanego wieku, gdyby nie pochodziła z celtyckich elit. A może nawet była druidzką kapłanką.

Karen Fleming, absolwentka University of Dundee w Szkocji, która zrekonstruowała twarz kobiety, dała jej na imię Hilda. Rekonstrukcję przygotowała w ramach magisterium z kryminalistyki i identyfikacji twarzy.

Hilda z Hebrydów

Czaszka Hildy została odkryta w 1833 r. niedaleko miasteczka Stornoway na wyspie Lewis w archipelagu Hebrydów Zewnętrznych. W IX w. założyli je wikingowie. Dziś jest to dosyć ważny szkocki port z ponad 8 tys. mieszkańców.

Starożytne szczątki trafiły na przechowanie do Muzeum Anatomicznego Uniwersytetu w Edynburgu (University of Edinburgh’s Anatomical Museum). Tamtejsze towarzystwo frenologiczne (Phrenological Society of Edinburgh) zarejestrowało je jako jedną z sześciu czaszek „Druidów z Hebrydów”.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Kobiety (ale mężczyźni dokładnie tak samo) dożywały w tych czasach średnio do 30 roku, ponieważ połowa dzieci umierała przed ukończeniem 5 roku życia na choroby, na które obecnie są szczepionki. Dodatkowo kobiety umierały na skutek różnych komplikacji przy porodach (średnio pewnie koło 10 na głowę). Jak ktoś przeżył pierwsze 10 lat życia miał spore szanse dożyć 60-70 o ile nie umarł przy rodzeniu dziecka (kobiety) lub na wojnie (mężczyźni).
    @ssaassaa
    Konkludując - jak nie umarł to żył ;)
    już oceniałe(a)ś
    9
    1
    @ssaassaa
    Użyte w artykule pojęcie średnia długość życia nie oznacza automatycznie tego, że ktoś dożywał przeciętnie do 30. roku życia. Oznacza tylko tyle, że średnia długość życia biorąc pod uwagę (o czym napisałeś) wysoką śmiertelność niemowląt i dzieci - wynosiła ok 30 lat.
    Bardziej prawidłowe jest pojęcie średniej oczekiwanej długości życia po osiągnięciu określonego wieku. I tutaj, co nie jest dla niektórych zaskoczeniem, średnia oczekiwana długość życia w czasach starożytnego Rzymu po osiągnięciu wieku 20 lat - wynosiła kolejne 30 lat - czyli przeciętnie rzymianin dożywał ok 50 lat (ale na pewno nie 70 o których pisałeś). Lepiej sytuowani rzymianie (czyli dobrze się odżywiający, nie podejmujący ryzykownych prac i tych, których było stać na lekarzy) dożywali rzeczywiście 60-65 lat w dobrym zdrowiu i będąc w stanie pełnić nadal różne funkcje publiczne.

    Co ciekawe oczekiwana długość życia po osiągnięciu określonego wieku nie zmieniła się znacząco aż do XVIIIw. i dopiero rewolucja w medycynie w XIX w. sprawiła, że zaczęła się wydłużać.
    już oceniałe(a)ś
    13
    0
    @Kichot
    "ale na pewno nie 70 o których pisałeś. (...) Lepiej sytuowani rzymianie dożywali rzeczywiście 60-65 lat "

    Polibiusz - 83 l.
    Tyberiusz - 79 l.
    Seneka Starszy - 85 l.
    Seneka Młodszy - 79 l.
    Oktawian August - 77 l.
    Appian z Aleksandrii - 85 l.
    św. Augustyn - 76 l.

    Można jeszcze długo wymieniać
    już oceniałe(a)ś
    7
    2
    @brnxb
    Czyli biedny Agryppa się nie załapał na te 60-70 lat...
    Natomiast to, że Ramzes II żył ok 90 lat nie oznacza, że większość Egipcjan miała szansę dożyć tego wieku, prawda? To się nazywa dowód anegdotyczny.

    Natomiast jeżeli chcesz dane statystyczne - to są np. w Wikipedii pod hasłem: Demography of the Roman Empire.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @Kichot
    "to, że Ramzes II żył ok 90 lat nie oznacza, że większość Egipcjan miała szansę dożyć tego wieku, prawda? To się nazywa dowód anegdotyczny."

    To się nazywa próba imputacji. Nigdzie nie pisałem o "szansach dożycia" przez "większość".

    Podważyłem sformułowania: "na pewno nie 70" i "rzeczywiście dożywali 65 lat". Pomogę w definicjach:

    "przeciętnie rzymianin dożywał ok 50 lat (ale na pewno nie 70 o których pisałeś)."

    - dowód anegdotyczny: inskrypcja na nagrobku legionisty podająca jego wiek 100 lat: romaninscriptionsofbritain.org/inscriptions/363

    "Lepiej sytuowani rzymianie dożywali rzeczywiście 60-65 lat "

    - dowód statystyczny: mediana 72 l. dla udokumentowanych długości życia postaci historycznych przed 100 p.n.e. wg. Oxford Classical Dictionary.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Od tysięcy lat to samo: kapłani różnych religii jak żerowali na ludzkiej naiwności, tak żerują dalej.
    już oceniałe(a)ś
    11
    1
    "Kobiety w jej czasach dożywały średnio 30 lat." - bo większość z nich umierało w połogu (nie pamiętam liczby ale procentowo to było coś około 70% szans), bo nie znano wtedy antykoncepcji, a opieka okołoporodowa była rodem z dawnych czasów :) Gdy już udało im się przeżyć okres płodności to żyły dość normalnie (jak na tamte czasy), czyli gdzieś z 60-70 lat
    @Peacemak3r
    Jeszcze w tej kadencji rządów piSS osiągniemy wskaźniki śmiertelności okołoporodowej jak za celtów. Jeśli chodzi o szamanów, to już mamy ten poziom. Co do poziomu intelektualnego ludów zamieszkałych w tej części Europy, mierząc to skalą biorących udział w obrzędach, to zauważalny jest obkurcz i zanik płatów kory mózgowej. Powstałe w tym procesie zidiocenia pustki wypełnia maź o nie zbadanym składzie !
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Wygląda trochę jak Teresa Budzisz-Krzyżanowska :)
    już oceniałe(a)ś
    4
    0