Oleica to chrząszcz z rodziny majkowatych (Meloidae), który może dorastać nawet do 3,5 cm długości. W Polsce można spotkać aż 10 gatunków oleic, choć najczęściej tylko dwie z nich – oleicę fioletową (Meloe violaceus) i oleicę krówkę (Meloe proscarabaeus), które na pierwszy rzut oka trudno od siebie odróżnić. Najlepiej zwracać uwagę na ich punktowanie, czyli maleńkie otworki na głowie i przedpleczu, które u oleicy fioletowej są małe i nieregularnie ułożone, natomiast u oleicy krówki duże i gęsto rozsiane
Wszystkie komentarze
A kto Ci bzdur naopowiadał, że "bardzo skuteczny"? Poczytaj Gryżewskiego.
Tylko o kantarydynie: nicprostszego.wordpress.com/2011/11/03/molekula-miesiaca-piekielny-afrodyzjak/
Ściśle mówiąc, z majki kantaryndy, różniącej się m.in kolorem ( złocisto- zielona). Hiszpańska mucha to nazwa tego owada.
Nie z tych owadów tylko z innych majkowatych, konkretnie z z występującej w rejonie morza śródziemnego majki kantardyny zwanej muchą hiszpańską. Stąd ten wątpliwej wartości "stymulant" będący proszkiem z wysuszonych i zmielonych chrząszczy nosi taką właśnie nazwę. Wątpliwej wartości dlatego że czasami stawało serce zamiast czego innego. Poza tym tzw. "muchę hiszpańską" można dalej kupić w internetach. W większości są to jakieś dziwne syntetyki ale mielone chrząszcze również są dostępne.