NASA opublikowała fotografię, która pokazuje średnie zachmurzenie nad każdym miejscem kuli ziemskiej. Nasza niebieska planeta widziana z oddali jest najczęściej... biała, bo spowita chmurami.

Na ten niezwykły obraz średniego zachmurzenia składają się dane, zbierane przez satelitę Aqua w okresie od lipca 2002 r. do kwietnia 2015 r. Ciemnoniebieski oznacza na tej mapie czyste niebo, jasnobłękitny - częściowe zachmurzenie, a biały - gęstą pokrywę chmur.

[Kliknij, aby zobaczyć obraz zachmurzonej Ziemi w powiększeniu]

Okazuje się, że średnio około 67 proc. Ziemi jest w każdej chwili zasłonięte chmurami, przy tym bardziej zasnute jest niebo nad oceanami niż lądem.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Małgorzata Bujara poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Jak ladnie, ze Piotr Cieslinski ciekawie opisujac pokazane zdjecie planery, zacytowal Mickiewicza. Gazeta at its best! Jeszcze tylko zmienic paru korespondentow zagranicznych, a bede naprawde dumny ze swej prenumeraty! Bo tymczasem wybieram za przeproszeniem "mniejsze zlo".
    już oceniałe(a)ś
    22
    3
    Szkoda że NASA nie ujawniła że od kilku lat zachmurzenie się wzmaga. Dość dobrze to widać w Polsce ale jeszcze lepiej np. w krajach śródziemnomorskich. Od 1999 roku dość systematycznie odwiedzam Majorkę. O ile w latach 1999, 2001, 2002 zawsze w lipcu-sierpniu było tam słonecznie i gorąco o tyle w latach 2011-2014 niebo jest bardzo często zachmurzone i wieje silny wiatr. Kiedyś na plaży zawsze była "patelnia" a w 2012 roku autentycznie uciekaliśmy z plaży bo było około 21 stopni i silny wiatr. Oczywiście nie można powiedzieć że tak jest codziennie. W roku 2014 było podobnie. Zachmurzone niebo a nawet opady deszczu. W Europie dochodzi coraz częściej do zjawisk wcześniej nie spotykanych jak np. tornada (patrz Niemcy). W Polsce klimat zrobił się iście tropikalny. Jak już jest gorąco to zawsze z dużą wilgotnością powietrza. Jest po prostu parno i wieczorami są burze.
    już oceniałe(a)ś
    14
    3
    Zwiększone zachmurzenie jest spowodowane tak zwanym wymuszeniem chmurowym które spowodowane jest wzrostem promieniowania kosmicznego. Osłabiona heliosfera Słoneczna powoduje że więcej galaktycznych promieni kosmicznych dociera do wnętrza układu planetarnego. GPK wlatując do naszej atmosfery zderzają się z jej cząsteczkami, w kaskadowym procesie rozpadu powodują jonizacje atmosfery, pośrednio przyczyniają się do utrudnionego formowania kropli wody. Mamy więcej chmur z których nie chce padać deszcz.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0