- Zdumiewający rezultat - komentuje prezydent Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego Martin Barstow. - Jeśli się potwierdzi, będzie to pierwsza bezpośrednia detekcja i identyfikacja tych nieuchwytnych do tej pory cząstek.
Amerykański noblista Frank Wilczek niedawno mówił mi, że gdyby ułożyć listę największych nierozwiązanych problemów w fizyce, to ciemna materia znalazłaby się na pierwszym miejscu.
- W zeszłym stuleciu żmudnie badaliśmy, z czego i jak zbudowana jest otaczająca nas materia. Ustaliliśmy, że jej najbardziej elementarnymi składnikami są elektrony i kwarki - opowiadał prof. Wilczek. - I kiedy już zaczynaliśmy sądzić, że to doskonale rozumiemy, astronomowie odkryli, że ta znana nam materia stanowi zaledwie 5 proc. całkowitej masy kosmosu. Nie mamy bladego pojęcia, czym jest reszta! Obok nas istnieje niewidzialny świat "cieni", a my jesteśmy skazani na mniej lub bardziej udane domysły.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze
Akurat slowo kwark pochodzi z języka slowianskiego! Mozna rzec z polskiego!
Twardy, dawniej kwardy to slowo które wraz z twarogiem przeszło do Niemców ze Wschodu.
Gdy Joyce podróżował po Niemczech, na jakims bazarze uslyszał niemiecka przekupkę zachwalającą TRZY serki (kwarks) za jedną markę. Bylo to jakos (nie znam niemieckiego więc moga być błędy). drei kwarks für münster mark.
I w Ulisesie te TRZY kwarki się znalazły, oczywiscie w jakimś innym kontekscie.
Gdy Gell Mann wpadl na pomysł istnienia trzech kwarków konstytuujacych znane bariony (potem wykryto dalsze trzy) wlasnie czytał powieśc Joyce'a i ta troistość była mu potrzebna!
W odróżnieniu od czarnych dziur, które chyba też na białych plamach stoją.
To by znaczyło, że Wszechświat jest czarno-biały jakby...
pzdr
Arystoteles pewnie by Ci przyklasnął. Fizyka kwantowa wskazuje jednak, że to tylko jedna z opcji;)