Ciemna materia jest tajemnicą tajemnic współczesnej fizyki. Otacza nas z wszystkich stron i przenika przez nasze ciała, ale nie potrafimy jej wykryć. Jesteśmy dla niej przezroczyści. Brytyjscy badacze donoszą, że chyba udało im się odkryć jeden ze składników tej niezwykłej substancji - aksjony.

- Zdumiewający rezultat - komentuje prezydent Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego Martin Barstow. - Jeśli się potwierdzi, będzie to pierwsza bezpośrednia detekcja i identyfikacja tych nieuchwytnych do tej pory cząstek.

Amerykański noblista Frank Wilczek niedawno mówił mi, że gdyby ułożyć listę największych nierozwiązanych problemów w fizyce, to ciemna materia znalazłaby się na pierwszym miejscu.

- W zeszłym stuleciu żmudnie badaliśmy, z czego i jak zbudowana jest otaczająca nas materia. Ustaliliśmy, że jej najbardziej elementarnymi składnikami są elektrony i kwarki - opowiadał prof. Wilczek. - I kiedy już zaczynaliśmy sądzić, że to doskonale rozumiemy, astronomowie odkryli, że ta znana nam materia stanowi zaledwie 5 proc. całkowitej masy kosmosu. Nie mamy bladego pojęcia, czym jest reszta! Obok nas istnieje niewidzialny świat "cieni", a my jesteśmy skazani na mniej lub bardziej udane domysły.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Kiedy czytam "Dzienniki gwiazdowe" sporo przyjemności mi sprawia polszczyzna autora przeniesiona na Kosmos, kiedy pisze np. "Po powrocie z gwiazdozbioru Cielca ...". Trudno oczywiście po takiej informacji powiedzieć, gdzie konkretnie Tichy był, ale to inna sprawa. Warto więc może dodać, że ta "Gromada Coma" jest znana też pod nazwą "Gromady Warkocza Bereniki", pod stosownym numerem, ma ona też swoje miejsce w specjalnym katalogu gromad galaktyk, katalogu Abella.
    @maciek_r10 Ijon Tichy jest moim idolem.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Podejrzewam że studenci Seminarium KK stwierdzą że to robota ducha Kopernika, który wrednie powiedział że Ziemia nie jest najważniejsza. A przecież bozia zrobiła Ziemię dla kapłanów żeby niewiernych tresowali, bo głupie są i nie chcą płacić kapłanom za to że żyją ... A ci naukowcy to kapłanom nie wierzą, wredne czarne owce. (mądrzejsze komentarze napiszą katolicy jak wrócą z kościółka...)
    już oceniałe(a)ś
    4
    1
    Odkrywcy nowych cząstek muszą wymyślać dla nich nazwy. Dla Polaka kwarki brzmią dość paskudnie (smarki, skwarki, karki... itp.) Aksjony pięknie dźwięczą we wszystkich językach. Jeśli nawet anegdota o powstaniu tej nazwy nie jest żartem prof. Wilczka, to przyjął on ją nie bez powodu. Kojarzy się bowiem albo z osią (axe) albo z akcją. Odpowiada dynamizmowi tej cząstki. Natomiast neutralina są prostą kontynuacją neutronów i neutrin i mówią tylko o braku ładunku elektrycznego tej cząstki. Jeśli z nich rzeczywiście składa się czarna materia, to, ze względu na ich masę, tylko neutralina mogą wytłumaczyć ów kosmiczny defekt masy...
    @amado80
    Akurat slowo kwark pochodzi z języka slowianskiego! Mozna rzec z polskiego!
    Twardy, dawniej kwardy to slowo które wraz z twarogiem przeszło do Niemców ze Wschodu.
    Gdy Joyce podróżował po Niemczech, na jakims bazarze uslyszał niemiecka przekupkę zachwalającą TRZY serki (kwarks) za jedną markę. Bylo to jakos (nie znam niemieckiego więc moga być błędy). drei kwarks für münster mark.
    I w Ulisesie te TRZY kwarki się znalazły, oczywiscie w jakimś innym kontekscie.
    Gdy Gell Mann wpadl na pomysł istnienia trzech kwarków konstytuujacych znane bariony (potem wykryto dalsze trzy) wlasnie czytał powieśc Joyce'a i ta troistość była mu potrzebna!
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Też piękne nazwy -Lanza i OMO,ale najlepiej prało ZOMO !
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    A może to nie jest 'ciemna materia', a tylko 'białe plamy' w naszej wiedzy o Wszechświecie?
    W odróżnieniu od czarnych dziur, które chyba też na białych plamach stoją.
    To by znaczyło, że Wszechświat jest czarno-biały jakby...
    pzdr
    @tit
    Arystoteles pewnie by Ci przyklasnął. Fizyka kwantowa wskazuje jednak, że to tylko jedna z opcji;)
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Panie Piotrze Cieśliński, wyrazy uznania za ciekawy artykuł. Ale, czy to oznacza że do planet nie posiadających płynnego jądra a więc i pola elektromagnetycznego, to aksjony docierają bez przeszkód i zmiany w promieniowanie X ? Czy mamy narzędzia do wykrywania aksjonów w przestrzeni poza polem Ziemi ?
    @inkwizytorstarszy Zapomniałem dodać swoje radosne zdziwienie że ktoś takie artykuły czyta. A jednak nie jest tak źle...
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    "sygnał od cząsteczek"? W jakim to języku?
    już oceniałe(a)ś
    1
    2
    "sygnał od nieznanych cząstek"... Co to za narzecze?
    @abstracto Narzecze pismacze ;) - wg nich hipotetyczne cząstki, które w teorii nie emitują promieniowania magnetycznego, wysyłają sygnały. Brawo! :D
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    @abstracto Narzecze pismacze ;) - wg nich hipotetyczne cząstki, które w teorii nie emitują promieniowania elektromagnetycznego, wysyłają sygnały. Brawo! :D
    już oceniałe(a)ś
    0
    1