W sobotę w warszawskim "Koperniku" odbyły się finały konkursu, w którym naukowcy w trzy minuty mają nas zafascynować swoimi badaniami. Wygrała Joanna Bagniewska z porywającym wystąpieniem - "jądra ciemności, co grozi mężczyźnie nocą".

Każdy finalista miał tylko trzy minuty, mógł użyć dowolnych rekwizytów, o ile był je w stanie sam wnieść i obsłużyć na scenie. Liczyła się poprawność merytoryczna, umiejętność jasnego tłumaczenia naukowych zagadnień oraz sposób prezentacji.

Oto wyniki sobotniego finału:

1. Wygrała Joanna Bagniewska , wykładowczyni ekologii i bioróżnorodności na Nottingham Trent University. Opowiedziała o badaniach, z których wynika, że zapadającym w zimowe odrętwienie (torpor) chomikom kurczą się jądra, a sprawia to melatonina, hormon regulujący zegar biologiczny ssaków. Melatonina rządzi cyklem snu i czuwania także u człowieka, zawierają ją niektóre tabletki nasenne. Męska część widowni wstrzymała więc oddech w czasie jej wystąpienia, by na koniec z ulgą usłyszeć pointę: nie wszystkie wyniki badań na zwierzętach sprawdzają się u człowieka.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Gratulacje - przyjemnie patrzeć na ludzi mądrych, błyskotliwych, inteligentnych...trochę zazdroszczę im mózgów : )
    już oceniałe(a)ś
    20
    1
    może zamiast 3 zdań - życiorysu poprosimy po 3 zdania, o czym referowali :)
    @spoxel gotowe - na razie b. krótko, ale wkrótce podlinkujemy całe wystąpienia na wideo, więc będzie można je sobie obejrzeć. Pozdrawiam
    już oceniałe(a)ś
    6
    2