Smog znad Chin nakręca cyklony, rozpuszcza lodowce, wylewa rzeki, zabija dzieci, skraca życie dorosłych. Panoszy się nad Azją i tylnymi drzwiami wraca do USA, które cieszyły się z eksportu swoich zanieczyszczeń. To problem szeroki na sześć tysięcy kilometrów.

20-milionowy Pekin utonął w smogu. Dosłownie, bo go już właściwie nie widać - ani z satelity, ani nawet z wnętrza aglomeracji. Widoczność spadła do mniej niż 500 metrów, ludzie noszą maski przeciwpyłowe, przemykają chyłkiem ulicami i tęsknią za widokiem słońca. Świat obiegła nawet plotka o tym, że władze miasta, chcąc ulżyć obywatelom, wyświetlają wschody i zachody słońca na specjalnych telebimach, w co wszyscy z łatwością uwierzyli.

Smog w Chinach już dawno przestał być problemem lokalnym. Od lat narzekają na niego Japończycy, oskarżając nawet Chińczyków o zanieczyszczenie ich świętej góry Fudżi. A Amerykanie właśnie odkryli, że gros wyziewów z chińskich fabryk przedostaje się przez ocean i opada na terytorium USA. Naukowcy pochylili się nad tą dziejową ironią losu.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Chcieliscie tanio produkowac ,to teraz wdychajcie to chinski swinstwo.
    już oceniałe(a)ś
    25
    2
    Polski smog to w 99,9% niska emisja w dużej części ze spalania byle czego przez biedę. Ludzi nie stać nawet na kupno dobrej jakości węgla dlatego palą butelkami PET czy starymi oponami, szmatami i czym tam jeszcze popadnie.
    Z własnych obserwacji: przynajmniej połowa z tych co palą śmieci jednak stać na węgiel a palą śmieci z lenistwa i chytrości. bo żal im 20zł/mies ale już nie żal wydać o wiele więcej na fajki.
    już oceniałe(a)ś
    8
    1
    Za to amerykański smog, np. ten znad L.A., jest bardzo zdrowy. Sanatorium można zakładać.
    Nie i smog Chinski i smog z LA są bardzo szkodliwe. Różni się tylko mechanizm ich powstawania. Ten z Chin powstaje na mgłach zmieszanych z pyłami i zanieczyszczeniami ze spalania głównie węgla, ten z LA powstaje w klimacie zwrotnikowym w dużym nasłonecznieniu na skutek oddziaływania fotochemicznego na spaliny samochodowe. Powstaje wtedy troposferyczny, bardzo szkodliwy ozon.
    już oceniałe(a)ś
    4
    1
    nakaz samochodów np na prąd i smogu nie będzie
    @krukpl Ale po co bawić się w drogie samochody elektryczne, które nie rozwiązują problemu zanieczyszczeń (prąd z węgla) chociaż pozwalają zachować czyste powietrze w miastach, skoro lepszym rozwiązaniem jest wprowadzanie stopniowego zakazu poruszania się samochodami w miastach i rozwijanie zbiorkomów, ścieżek rowerowych, itp.
    już oceniałe(a)ś
    4
    2
    zamiast nakazywać, może przestań palić w piecu samochodami
    już oceniałe(a)ś
    3
    0