W ten weekend w Monachium odbyła się coroczna Konferencja Bezpieczeństwa. Prócz spodziewanych tematów, takich jak rosyjska inwazja na Ukrainę, dyskusje zdominowała śmierć opozycjonisty Aleksieja Nawalnego w rosyjskim łagrze.

– Został doprowadzony do śmierci z powodu swojej walki o wolność i przeciw korupcji w Rosji – tak skomentował śmierć Aleksieja Nawalnego wicepremier i szef włoskiego MSZ Antonio Tajani, otwierając obrady ministrów spraw zagranicznych krajów G7.

Ich spotkanie było jednym z najważniejszych punktów 60. Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. Na prośbę Tajaniego ministrowie uczcili rosyjskiego bohatera minutą ciszy.

Na rocznicową Konferencję Bezpieczeństwa zjechało 60 głów państw oraz ponad 85 ministrów. Kolejny raz zabrakło Rosji, którą inne państwa uważają za największe zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    A jak zdrowie naszych dwóch politycznych więźniów? Wszystko dobrze? Tortury zakończone? Pomoc żonie w podgrzewaniu domu udała się? Wszyscy zdrowi?
    @Vincent Vega
    Taka mała ciekawostka.
    Na Wołyniu banderowcy zamordowali ok 60tys. Polaków, w tym samym czasie zamordowano 400tys. żydów ukrywających się wśród Polaków.
    Ciekawe kto tego przyczynił?
    Jak znam życie, to polscy szmalcownicy nie mieli z tym nic wspólnego.
    już oceniałe(a)ś
    16
    3
    @stan-bln

    To akurat znany tu rosyjski troll udający Polaka.

    Nie ma się co nim przejmować.
    już oceniałe(a)ś
    8
    2
    Dość oglądania się na USA, może policję, straż graniczną też powinniśmy mieć od nich z outsourcingu?
    @makeintosch
    Co prawda w USA jest wciąż wyższa szansa na bycie zabitym przez funkcjonariusza, ale nasza milicja w ostatnich latach dzielnie nadrabia straty!
    już oceniałe(a)ś
    9
    0
    Świetnie postawione pytanie przez Zelenskiego . Jak to możliwe że pomimo sankcji, Putin ma nadal nieustający dopływ gotówki by dalej prowadzić wojnę ?
    @KotCarbon
    Świat to nie tylko Europa i USA. W zasadzie większość świata sprzyja Putinowi.
    już oceniałe(a)ś
    9
    1
    @olek1303

    Korea i Iran to nie jest nawet mniejszość świata, to zadupie zadupia. :)
    już oceniałe(a)ś
    3
    4
    @KotCarbon
    jak wymieni sie Zelenskiego na innego Tarasa, zapanuje spokoj
    już oceniałe(a)ś
    1
    7
    @olek1303
    i wiekszosc swiata nie dozbraja Ukrainy a scislej Zelenskiego, widzac nie tylko zagrozenie ale i rozmach spelniania "zyczen", wezwan, apeli Zelenskiego.
    już oceniałe(a)ś
    1
    5
    Żabojady z Angolami zaspali jak w 1939 kiedy ci pierwsi w czerwcu 1940 witali A.H. w Paryżu, a Angole gasili pożary w Londynie.
    Historia niczego Europejczyków nie nauczyła, to raz. Europa może się skutecznie bronić, wykorzystując swój potencjał przemysłowy, a dwa; z Rosją mogą wygrać tylko ... Rosjanie.
    @engch
    Akurat ani zabojady ani angole nie zaspaly francja od lat 30 wiedzac ze nie dadza rady sami gospodarczo i potrzebują silnego sojuszu przeciw niemcom zaczela budowac te sojusze. Byl taki maly kraik w europie srodkowej ktory torpedowal budowe szerokiego sojuszu taki kraj ktory mial sie za imperium i nie chcial by mu w innych jezykach mowili co ma robic.
    już oceniałe(a)ś
    7
    2
    @engch
    Z Rosją na przestrzeni ostatnich 200 lat wygrywał każdy, kto się odpowiednio przyłożył i był choć trochę większy od Czeczenii (kraj wielkości Warszawy)
    Przecież Rosja nawet Finlandii nie umiała zająć, gdy walczyła bez sojuszników płacących za tę wojnę i futrujących ją bronią
    Ponadto Rosja umiała przegrać przez ten czas z Niemcami, Anglią, Francją, Japonią, Afganistanem, a nawet z Polską :)

    Okej, z Turcją Rosji wychodziło - no i te indiańskie powstania Polaków ogarniała...
    już oceniałe(a)ś
    9
    0
    Francuzi mają taką tradycję respektu wobec Rosji, ale Macron chyba z nią zerwał, przejrzał.
    A pytanie Zełenskiego jest niezwykle trafne. Nastał czas, gdy trzeba trochę spuścić z konsumpcją i wygodą, jeśli chce się mieć pewność uchronienia się przed zbrodniarzem.
    już oceniałe(a)ś
    19
    0
    niechcę tu nikogo straszyć ale jeśli gospodarka rosyjska jest już prawie w calosci przestawiona od roku na cykl wojenny tzn 24-godzinny to już nie ma odwrotu od wielkiej wojny. UE sama twierdzi aby uruchomić na taką skalę zbrojenia potrzebuje 3 lat, może to kamuflaż. Rosja blyskawicznie odtwarza zapasy, bieżace potrzeby uzupelnia dostawami z Korei i Chin oraz Iranu. UE może nie zdążyć uruchomić swoich zbrojeń.
    @zibic
    Albo będą odtwarzać zapasy albo powiększać armię
    Obu rzeczy na raz nie zrobią - tam już brakuje ludzi do pracy
    już oceniałe(a)ś
    7
    1
    @PiekielnyPedro-dawniej.666
    Skąd ty czerpiesz wiedzę o Rosji?
    już oceniałe(a)ś
    0
    6
    @olek1303

    Ty przecież nie msz żadnej wiedzy o Rosji, nawet rosyjskiego nie znasz, przeciez tu musisz udawać Polaka Wania :)
    już oceniałe(a)ś
    3
    2
    W Monachium tradycyjne bla,bla,bla tłustych misiów którzy tylko myślą jak tu tylko nie zdenerwować swoich wyborców którym już przeszła moda na Ukrainę
    Tymczase to ci wyśmiewani tyrani z osi zła mają których wspólne PKB jest wielkości Belgii wysyłają miliony amunicji,tysiące dronów i dziesiątki rakiet balistycznych
    W kilku tysięcznej historii wojen jeszcze nikt żadnej nie wygrał gadaniem za bronią tylko bronią i pieniędzmi
    Zachód jest skazany na upadek
    już oceniałe(a)ś
    12
    3
    Uprzejmie informuję, że zachodnie czipy używane w zaawansowanym sprzęcie wojskowym produkowanym przez Rosję sprzedawane są do Kazachstanu - producenci twierdzą że legalnie - a niestety moralność dawno przestała ich obowiązywać.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0