Kandydat partii rządzącej Bola Tinubu został ogłoszony zwycięzcą wyborów prezydenckich w najludniejszym kraju Afryki. Opozycja uważa, że głosowanie przebiegło nieprawidłowo, i domaga się powtórki.

Wyniki podano w środę. Na Tinubu zagłosowało 8,8 mln Nigeryjczyków, czyli mniej niż co dziesiąty zarejestrowany wyborca - których w sumie jest 93 mln, z czego aż 87 mln zadało sobie trud osobistego odebrania dokumentu uprawniającego do głosowania. Mimo tego pozornego zapału frekwencja wyniosła zaledwie 27 proc. i była jedną z najniższych od czasu zakończenia rządów wojskowych i przywrócenia demokracji w 1999 r.

Część z tych, którzy chcieli głosować, odeszła od lokali wyborczych z kwitkiem. W bastionach opozycji urzędnicy nadzorujący głosowanie często przybywali z dużym opóźnieniem – nawet trzy i pół godziny po planowanym zamknięciu lokali. Zdarzały się też przypadki porywania urn wyborczych i zastraszania. Problemy techniczne zakłóciły przesyłanie wyników do centrali, co podsycało obawy o fałszerstwa.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Dobry pomysł na wybory: w Polsce można otworzyć wszystkie lokale wyborcze tylko w Podkarpackiem i Lubelskiem, a w innych regionach - tylko te przykościelne.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Nigeria eksportuje ok 1.5 mln baryłek dziennie, przy dzisiejszych cenach to jakie 40 mld USD rocznie...
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    TKM na czarnym lądzie
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Jestem jednak pod wrazeniem , ze ,jako gubernator Lagos rozwiazal nierozwiazywalny problem " Area Boys " , czyli grup bandyckich wokol Lagos , znanych w calej Afryce . We wczesnych latach 2000 dokonano oceny finansowej parlamentarzystow i okazalo sie ,ze blisko 80 % kapitalu krajowego jest w rekach parlamentarzystow . Czy tak sie wzbogacili , kiedy zostali nimi , czy zostalii nimi , bo byli tak zamozni ? Stawialbym na ta pierwsza teze .
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    To jest typowe niestety dla Nigerii i Nigeryjczykow . " Nigerian Factor " , kabu-kabu, mogu-mogu .
    już oceniałe(a)ś
    0
    2